Άρης-ΟΦΗ 1-1 (Τελικό)

Η ομάδα του Ηρακλείου δίνει την πρώτη «μάχη» της χρονιάς στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Εκκίνηση στην Super League 1 για τον ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι Κρητικοί θα επιδιώξουν να πάρουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, ενώ ο Γιώργος Σίμος εμπιστεύτηκε τους έντεκα που είχε χρησιμοποιήσει στο φιλικό «πρόβα τζενεράλε» με τον Εργοτέλη.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

7' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, από το γύρισμα του Σεμέντο, ο Νέιρα αστόχησε από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή.

11' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Παράλληλη σέντρα από τον Φετφατζίδη, πλασέ του Μαρτίνες που θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο ΟΦΗ βγήκε στην αντεπίθεση, όμως ο Δεληζήσης έδιωξε προ της γραμμής της εστίας, την προσπάθεια του Μάνου.

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Ωραία σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, ο Μεγιάδο με φοβερό σουτ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στα διχτυα για το 0-1.

34' Διαγώνιο σουτ του Ιντέγε μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει άουτ, χωρίς ο Σωτηρίου να προβληματιστεί.

42' Λάθος του Μεγιάδο, που φέρνει τον Ντιγκινί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ο Σωτηρίου θα αποκρούσει σωτήρια.

43' Κίτρινη κάρτα στον Δεληζήση.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-1 προηγείται ο ΟΦΗ. Πολύ καλή παρουσία από την ομάδα του Ηρακλείου, που στο μεγαλύτερο διάστημα δείχνει συνοχή και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της. Αμυντικά κατάφερε να ανταπεξέλθει στα διαστήματα που πίεσαν οι γηπεδούχοι.

46' Εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο.

48' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Ο Σούντγκρεν θα σουτάρει με δύναμη και μετά την επέμβαση του Σωτηρίου, ο Ιντέγε θα κάνει την προβολή στο δοκάρι από τη μικρή περιοχή.

50' Κίτρινη κάρτα στο Ναμπί, καθώς ο διαιτητής Μανούχος έκρινε ότι άργησε σκόπιμα να εκτελέσει το φάουλ.

56' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Ο διαιτητής Μανούσος υποδεικνύει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Ιντέγε μέσα στην περιοχή. Ο Ντιγκινί αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα άουτ.

64' Νέα εξαιρετική επέμβαση από τον Σωτηρίου, στο πλασέ του Ιντέγε από τη μικρή περιοχή.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 1-1: Ο Φετφατζίδης "πέρασε" τη μπάλα για τον Σάσα και αυτός από το ημικύκλιο της περιοχής με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα πρώτο στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα για το 1-1.

71' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Σάσι στη θέση του Σεμέντο.

74' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο για αντικανονικό μαρκάρισμα και στο Νέιρα για αψιμαχία.

79' Σουτ από τον Ντιγκινί, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει σταθερά.

80' Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη, ο Τόνσο στη θέση του Φετφατζίδη.

81' Αλλαγή και για τον ΟΦΗ, με τον Σακόρ αντί του Ναμπί.

87' Ο Σάσι θα βγει στον κενό χώρο, όμως το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε από τα όρια της περιοχής, θα φύγει αρκετά άουτ.

87' Τελευταία αλλαγή για τον Άρη, ο Γιουνές στη θέση του Ντιγκινί.

88' Κλείνει τις αλλαγές του και ο ΟΦΗ, με τον Μπράουν αντί του Νέιρα.

91' Σέντρ από τον Κόρχουτ, πρώτη κεφαλιά από τον Ρόουζ στο δεύτερο δοκάρι, δε μπόρεσε να κάνει επαφή με τη μπάλα στη μικρή περιοχή ο Ιντέγε.

Τέλος του αγώνα, 1-1 το αποτέλεσμα στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Ο ΟΦΗ πιέστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως άντεξε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην πρεμιέρα.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Έμαν, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Μαρτίνες (63' Λάρσον), Φετφατζίδης (80' Τόνσο), Ντιγκινί, Ιντέγε.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα (88' Μπράουν), Ναμπί (81' Σακόρ), Τσιλιανίδης, Σεμέντο (71' Σάσι) και Μάνος.