Θετικό «τεστ» για τον Εργοτέλη, νίκη 2-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας

Παρά τη ζέστη οι παίκτες των δύο ομάδων έβγαλαν καλά στοιχεία στο γήπεδο

Ο Εργοτέλης που «χτίζεται» από το Νίκκι Παπαβασιλείου έχει στοιχεία που… αρέσουν και έδειξε ένα μεγάλο μέρος, στο σημερινό νικηφόρο φιλικό επί του ΟΦ Ιεράπετρας με 2-0.

Παρά την αφόρητη ζέστη, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προσπάθησαν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, με τους Ιεραπετρίτες από την πλευρά τους να παρουσιάζουν ένα ανταγωνιστικό σύνολο.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπουτσάκη στο 12’, όμως ο Βένκο ήταν σε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ στο 70’ με σκόρερ τον Μανουσάκη, έπειτα από «δημιουργία» του Έφορντ.

Ο ΟΦΙ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και είχε καλές ευκαιρίες με τους Σκόνδρα και Χρυσοφάκη, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν τελικά στο δεύτερο τέρμα με σκόρερ τον Μπαράτα στο 90’.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: (Νίκκι Παπαβασιλείου) Κατσιμήτρος (60’ Καλογεράκης), Προβυδάκης (60’ Κοιλιάρας), Βουτσάς (60’ Μποτέ), Οικονόμου (60’ Πέϊος), Μπάτζιος (60 Ντομινίκ), Κατσούρι (60’ Καντίνα), Μπουτσάκης (60’ Μπρους), Μπουρσέλης (60’ Μπαράτα), Σταθόπουλος (60’ Mανουσάκης), Ροβίθης (30’ Αλεξάκης, 60’ Γροντής), Αζιζι (40’ Παπαδάκης , 60’ Έφορντ).

ΟΦ Ιεράπετρας: (Γιάννης Μάγγος) Βενκο (46’ Τσάμης), Καραγιαννίδης (46’ Μπάμπης), Χιντζίδης (60’ Χρυσοφάκης), Μάγκας (46’ Ανυφαντάκης), Τσελέπης, Σέχου (46’ Κατσικοκέρης), Αναστασόπουλος, Σκόνδρας (46’ Βογιατζής), Χρυσοφάκης (46’ Σμίλτος), Παπαδόπουλος, Μηνάς (60’ Πυθαρούλης).