Ο ΟΦΗ έχασε με 3-1 στο φιλικό με την Έουπεν στο Βέλγιο

Κέρδος για την κρητική ομάδα ο Πέρσον που σκόραρε ενώ κέρδισε και πέναλτι...

Οι πολλές αλλαγές και οι πειραματισμοί στην ενδεκάδα από τον Γιώργο Σίμο φαίνεται πως επηρέασαν απόψε την κρητική ομάδα η οποία ηττήθηκε 3-1 σε φιλικό από την Έουπεν στο Βέλγιο.

ΟΙ αλλαγές συγκριτικά  με το φιλικό κόντρα στην Άντερλεχτ με πιο χαρακτηριστική τη χρησιμοποίηση του Μεγιάδο στην άμυνα και ασφαλώς ήταν αναμενόμενο να υπάρξουν κάποιες αρνητικές συνέπειες στην αμυντική λειτουργία.

Από την αρχή οι Βέλγοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και ο Δερμιτζάκης χρειάστηκε αρκετές φορές να επέμβει.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Καμπικιέτι άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους ενώ ο Πέρσον στο 37 έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ντίνα. Ο ίδιος παίκτης που ήταν και το μεγάλο κέρδος του φιλικού κέρδισε πέναλτι στο 43΄, αλλά ο Νέιρα αστόχησε από την άσπρη βούλα και στο επόμενο λεπτό η Έουπεν βρήκε το γκολ παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με τον Μπαουτίστα.

Και ενώ στο β μέρος του φιλικού το παιχνίδι έδειχνει πιο ισορροπημένο οι Βέλγοι έφτασαν και σε τρίτο τέρμα στο 68΄με τον Λάουρεν και έτσι το σκορ έκλεισε στο 3-1...

Βέβαια η ήτταν δεν προκαλεί μεγάλη ανησυχία αφού ο ΟΦΗ έπαιξε με...ειδική σύνθεση ενώ έχασε από μια ομάδα που στα τέλη Ιουλίου ξεκινάει το πρωτάθλημα στη χωρα της. Ωστόσο συμπεράσματα βγήκαν και θετικά και αρνητικά...

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Μπολάκης, Περδίκης, Μεγιάδο, Μαρινάκης, Νέιρα, Σουρνάκης, Τσιλιανίδης, Ντίνας, Σόουζα Πέρσον

Έπαιξαν και οι: Μάνος, Σεμέντο, Νάστος, Γιαν