Έχασε από την Ιταλία η Εθνική Κωφών

Στο παιχνίδι με το Βέλγιο κρίνεται η πρόκριση…

Την ήττα με 1-0 γνώρισε χθες στις Αρχάνες η Εθνική ομάδα Κωφών από την αντίστοιχη της Ιταλίας και πλέον στο αυριανό (18:00) με το Βέλγιο στο «Γεντί Κουλέ» θα κριθεί η πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Ηράκλειο.

Από την άλλη, με τη νίκη αυτή, οι Ιταλοί τσέκαραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Στο 39' η Ελλάδα έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον Μπρουνεντίνι να απομακρύνει στη γραμμή το πλασέ του Σκέμπη, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Φάμπρι. Στο 41' από κόρνερ του Σκέμπη ο Δημόπουλος με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη απειλή ήρθε για την Ιταλία στο 60' με τον Σίνια. Στο 75' ο Ζόλο έπειτα από ομαδική συνεργασία βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, όντας η "χρυσή αλλαγή" για την ομάδα του.

Στο 80' η Ιταλία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Φραντσέσκο Ντι Πιάσε. Η Ελλάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά. Στο 88' το σουτ του Καραπιπέρη κόντραρε σε αντίπαλο και βρήκε στο εξωτερικό μέρος του οριζόντιου δοκαριού, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Γεωργίου έφυγε "ξυστά" δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 90+2' από σέντρα του Καράμπελα ο Ιωαννίδης από κοντά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα. Τελευταία φάση ήταν το φάουλ του Γεωργίου, που έφυγε άουτ στο 90+6.

Ελλάδα (Γιάννης Δημητρίου): Παππάς, Τρικαλίτης, Καράμπελας, Γεωργακόπουλος, Γεωργίου, Σκέμπης (54' Καραπιπέρης), Διονυσάτος, Δουγέκος (84' Ιωαννίδης), Δημόπουλος, Μπάλλας, Καναβόγιαννης (69' Μπαλής).

Ιταλία (Ιγκόρ Τρόκια): Φάμπρι, Μπορτσιόνι, Μπρουνεντίνι (67' λ.τρ. Ζόλο), Σίσερο (53' Λούσιο Ντι Πιάσε), Ράνο, Φραντσέσκο Ντι Πιάσε, Μπραγκάλια, Γκρίπο, Σίνια, Καπάτο (84' Καντόλφο), Ρέτσα.