Ο ΟΦΗ στον παράδεισο της παραμονής μετά από... θρίλερ

Νίκη 3-2 επί του Πλατανιά με γκολ του Ναμπί στο 95’

Από την… κόλαση στον… παράδεισο και παραμονή για τον ΟΦΗ στην Σούπερ Λίγκα. Στο ματς της 10ετίας, η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 3-2 του Πλατανιά με γκολ του Ναμπί στο 95’.

Ο Παπανικολάου ισοφάρισε στο 92’ για τη χανιώτικη ομάδα και μέχρι εκείνο το σημείο έστελνε τον ΟΦΗ στην δεύτερη κατηγορία, όμως ο Άγγλος μέσος στο 95’ έφερε τη… λύτρωση σε ένα απίστευτο… θρίλερ.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (59' Ναμπί), Νέιρα, Βαζ, Φερέιρα (59' Ντίνας), Σάσι (46' Γιακουμάκης).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης (77' Παπουτσογιαννόπουλος), Τσαμούρης, Ουές, Ποζατζίδης (72' Λουκίνας), Μποσέτι (88' Γκατσολάρι), Καραγκούνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκόνι.

Το "φιλμ" του αγώνα

1΄Ξεκίνησε το ματς.

9' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Κομίνης δείχνει την "άσπρη βούλα" στο μαρκάρισμα του Ποζατζίδη στον Σάσι μέσα στην περιοχή. Έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των παικτών του Πλατανιά για την απόφαση του διαιτητή.

11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ο Νέιρα από τα έντεκα βήματα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, 1-0 για τον ΟΦΗκαι το "Γεντί Κουλέ" παίρνει... φωτιά.

15' Ο Φερέιρα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή, όμως έχει υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ ο Σάσι, που έκανε την τελική πάσα.

22' Κίτρινη κάρτα στον Μπιανκόνι.

33' Σουτ του Βαζ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Γκοτ θα μπλοκάρει εύκολα.

35' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

40' Ο Νίλι θα κάνει το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ 1-1: Κόρνερ του Νίλι, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την άμυνα του ΟΦΗ και ο Τσαμούρης με σουτ στην κίνηση κάνει το 1-1.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-1 το αποτέλεσμα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο με αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Σάσι.

51' Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη, για σπρώξιμο στον Μποσέτι σύμφωνα με τον Κομίνη.

53' Κίτρινη κάρτα και στον Ουές.

55' Σουτ του Νίλι έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

59' Κλείνει τις αλλαγές του ο Βέρα, με δύο μαζεμένες αλλαγές. Ο Ντίνας στη θέση του Φερέιρα και ο Ναμπί αντί του Σακόρ.

60' Συνεργασία του Μπιανκόνι με το Νίλι, ο τελευταίος θα κάνει το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει εκτός.

68' Ο Νάστος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από κεφαλιά-πάσα του Νέιρα, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-1: Ωραία μπαλιά του Νέιρα για τον Γιακουμάκη, που με πλασέ στην κίνηση κάνει το 2-1.

70' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Δεύτερη κίτρινη για τον Γιακουμάκη, που φεύγει από το ματς με κόκκινη κάρτα από τον Κομίνη. Έβγαλε τη φανέλα στους πανηγυρισμούς ο επιθετικός του ΟΦΗ.

71' Σουτ του Μπιανκόνι, η μπάλα θα περάσει άουτ.

72' Αλλαγή για τον Πλατανιά, ο Λουκίνας στη θέση του Ποζατζίδη.

75' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ: Δεύτερη κίτρινη για τον Μπιανκόνι, που έσπρωξε Παπάζογλου και Νέιρα, αποβάλλεται με κόκκινη ο Βραζιλιάνος.

76' Κίτρινη κάρτα στον Ανέστη Νάστο.

77' Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Παπουτσογιαννόπουλος στη θέση του Ρουσσάκη.

80' Κίτρινη κάρτα και στον Βαζ.

81' Ευκαιρία για τον Πλατανιά, με την κοντινή κεφαλιά του Λουκίνα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

83' Κίτρινη θα δει και ο Μποσέτι.

84' Σουτ του Νίλι έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

88' Τρίτη αλλαγή για τον Πλατανιά, ο Γκατσολάρι στη θέση του Μποσέτι.

92' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ 2-2: Σουτ του Παπανικολάου μέσα από την περιοχή και κάνει το 2-2.

95' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-2: Φάουλ του Ναμπί και 3-2, παίρνει... φωτιά το Γεντί Κουλέ.

97' Κίτρινη στο Νέιρα.

Τέλειωσε το ματς, ο ΟΦΗ παραμένει στην Σούπερ Λίγκα, μετά το... θρίλερ του αιώνα.