Διπλό για τον ΟΦΗ στο Περιστέρι και μπαράζ με Πλατανιά για την παραμονή

Η ομάδα του Ηρακλείου θα διεκδικήσει την παραμονή σε διπλούς αγώνες με τους Χανιώτες

Ο ΟΦΗ έκανε το χρέος του στο Περιστέρι και διεκδίκησε την καλύτερη δυνατή βαθμολογική κατάταξη, νικώντας 0-2 τον Ατρόμητο για την 30η και τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηρακλείου θα διεκδικήσει την παραμονή στην Σούπερ Λίγκα, σε αγώνα μπαράζ με τον Πλατανιά, καθώς ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην 13η θέση της βαθμολογίας.

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 3-0 τον Πανιώνιο και έτσι κέρδισε την απευθείας παραμονή, ενώ υποβιβάστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που ηττήθηκε σήμερα από τον ΠΑΟΚ 0-2.

Οι Κρητικοί παρουσίασαν εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο στο παιχνίδι του Περιστερίου και είχαν ξεκάθαρο στόχο από την αρχή το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Είχαν συνοχή ως ομάδα και «έβγαλαν» ενέργεια στο χορτάρι, ενώ οι Νέιρα (21’) και Σάσι (74’) πέτυχαν τα γκολ της νίκης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Κατράνης, Μπουσουλάτζιτς (82' Μούγιακιτς), Ούμπιδες, Μπρούνο, Μανούσος (56' Ουγκράι), Ουάρντα (46' Ενσικουλού), Κουλούρης.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα (87' Ντίνας), Ναμπί (81' Σακόρ), Βαζ, Φερέιρα (74' Νάστος), Σάσι.

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το ματς στο Περιστέρι.

3' Γύρισμα του Μανούσου στη μικρή περιοχή του ΟΦΗ, ο Κουλούρης θα κάνει το πλασέ από τα δύο μέτρα και είναι άστοχος.

11' Σουτ από τον Χουάν Νέιρα εκτός περιοχής, ο Μέγερι θα μπλοκάρει εύκολα.

13' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με την προβολή του Ουάρντα από τη μικρή περιοχή, να περνάει εκτός εστίας.

21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Κόρνερ του Βαζ από αριστερά, η μπάλα θα φτάσει στο ύψος του πέναλτι και ο Νέιρα με δυνατό σουτ στην κίνηση πετυχαίνει το 0-1.

25' Μεγάλη ευκαιρία για τους Κρητικούς. Συρτή σέντρα του Φερέιρα από δεξιά, ο Μπράουν θα κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως ο Μέγερι αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

43' Δυνατό σουτ από τον Μανούσο μέσα από την περιοχή, ο Σωτηρίου θα αποκρούσει σε κόρνερ.

45' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μανούσο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΟΦΗ είναι μπροστά στο σκορ με 0-1.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Πρώτη αλλαγή στο ματς για τους γηπεδούχους, με τον Ενσικουλού στη θέση του Ουάρντα.

48' Διαγώνιο σουτ του Ενσικουλού, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

54' Κόρνερ για τους γηπεδούχους από δεξιά, κεφαλιά του Ρισβάνη στο δεύτερο δοκάρι, ο Σάσι απομακρύνει προ του Μπρούνο.

56' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Ουγκράι στη θέση του Μανούσου.

*Ο ΠΑΟΚ προηγείται 0-1 στα Γιάννινα από το 60ο λεπτό. Ο Αστέρας Τρίπολης είναι στο 2-0 επί του Πανιωνίου και όπως έχουν αυτή τη στιγμή τα πράγματα, ο ΟΦΗ είναι στα μπαράζ.

64' Κόρνερ από αριστερά για τον Ατρόμητο, η κεφαλιά του Ρισβάνη θα σταματήσει στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Κουλούρης κάνει επιθετικό φάουλ.

69' Κίτρινη κάρτα στον Σάσι.

73' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με το Νάστο αντί του Φερέιρα.

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-2: Κάθετη πάσα για τον Σάσι, που βγαίνει τετ-α-τετ και με ωραίο πλασέ νικά τον Μέγερι για το 0-2.

77' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηισαΐα.

81' Δεύτερη αλλαγή από τον Χάιμε Βέρα, ο Σακόρ στη θέση του Ναμπί.

82' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ατρόμητος, με τον Μούγιακιτς στη θέση του Μπουσουλάτζιτς.

85' Κίτρινη κάρτα στον Σάκιτς.

87' Τελευταία αλλαγή και για τον ΟΦΗ, ο Ντίνας στη θέση του Νέιρα.

Τέλειωσε το ματς, νίκη 0-2 για την ομάδα του Ηρακλείου στο Περιστέρι.