Στο... θρίλερ των πέναλτι κρίθηκε ο τελικός της Κρήτης, πρωταθλητές οι Νέοι των Χανίων!

Στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου διεξάγεται η ιστορική αναμέτρηση

Κρητική υπόθεση είναι το Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων, αφού οι Μικτές Νέων των Χανίων και του Ηρακλείου αναμετρώνται στον τελικό.

Ένας αγώνας-γιορτή για το ποδόσφαιρο του νησιού διεξάγεται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου, όπου οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Στη θεσσαλική πόλη βρίσκεται από νωρίς το πρωί ο πρόεδρος της ΕΠΣ Ηρακλείου, Νίκος Τζώρτζογλου μαζί με τον αντιπρόεδρο, Γιώργο-Πλούταρχο Κουτεντάκη.

Μάλιστα, αυτή την ώρα βρίσκονται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, όπου το παρών δίνει και ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Βαγγέλης Γραμμένος, ο αντιπρόεδρος, Αστέριος Αντωνίου και ο ταμίας της Ομοσπονδίας, Περικλής Λασκαράκης.

Επίσης ο Πλούταρχος Κουτεντάκης, υποδέχθηκε τον ανιψιό του, Τίτο Κουτεντάκη που αγωνίζεται φέτος στην ομάδα Κ17 του ΠΑΟΚ και ήταν μέλος της Μικτής Ηρακλείου τα προηγούμενα χρόνια. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής ταξίδεψε από τη Θεσσαλονίκη στο Βόλο, μαζί με τον συμπαίκτη του στο «δικέφαλο» του Βορρά, Κώστα Κουλιεράκη που από την πλευρά του ήταν μέλος της Μικτής Χανίων.

Παρακολουθείστε Live την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr και μέσω Live Streaming

Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο και σε λίγα λεπτά ξεκινάει ο τελικός.

1' Πρώτη σέντρα στην αναμέτρηση από τους παίκτες των Χανίων.

7' Μακρινό σουτ από τον Αθανασάκη για τα Χανιά, η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14' Κεφαλιά του Γωνιωτάκη μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζαχαράκης θα μπλοκάρει τη μπάλα.

18' Επικίνδυνο γύρισμα του Ζηδιανάκη μέσα από την περιοχή, ο Ταγιάρι θα ανακόψει την πορεία της μπάλας σωτήρια και ο Ζαχαράκης θα μπλοκάρει στη συνέχεια.

24' Κίτρινη κάρτα στον Κόκα για τη Μικτή Ηρακλείου.

37' Σέντρα του Ζηδιανάκη από δεξιά, κεφαλιά του Θεοδωράκη από τη μικρή περιοχή θα περάσει λίγο άουτ.

Τέλος για το πρώτο ημίχρονο, 0-0 το αποτέλεσμα. Η ΕΠΣ Χανίων ξεκίνησε με πρέσινγκ ψηλά στο πρώτο 10λεπτο, όμως η συνέχεια άνηκε στο Ηράκλειο που είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε με καλή κυκλοφορία να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Δημιούργησε κάποιες καλές προϋποθέσεις, ενώ συνολικά το παιχνίδι δεν είχε την κλασσική ευκαιρία στο πρώτο 40λεπτο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

57' Εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη για το Ηράκλειο αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

61' Αλλαγή για τη Μικτή της ΕΠΣΗ, ο Τσαμαντιώτης στο ματς αντί του Θεοδωράκη.

70' Πρώτη αλλαγή και για τα Χανιά, με τον Τριφύλλη να περνάει στη θέση του Σελάμη.

73' Δύο κινήσεις από τον Γιάννη Χατζησεβαστό. Ο Ανδρουλάκης αντί του Αναστασιάδη που δε μπορεί να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων και ο Κουτεντάκης στη θέση του Τσακόνι.

78' Μία ακόμη αλλαγή για το Ηράκλειο, ο Σταυρουλάκης στη θέση του Λιανέρη.

Τελευταίο σφύριγμα, 0-0 το αποτέλεσμα. Στα πέναλτι θα κριθεί ο πρωταθλητής.

Ξεκινάει η διαδικασία των πέναλτι

Αθανασάκης για τα Χανιά, θα αποκρούσει ο Ψιμόπουλος

Ζηδιανάκης στην εκτέλεση 0-1 για το Ηράκλειο

Πατελάκης, οριζόντιο δοκάρι και άουτ

Βασιλάκης για το Ηράκλειο, η μπάλα άουτ

Μπερικάκης 1-1 τα Χανιά στη "ρώσικη ρουλέτα"

Ματαλιωτάκης για τη Μικτή της ΕΠΣΗ, αποκρούει ο Ζαχαράκης

Φανδριδράκης απόκρουση από τον Ψιμόπουλο αυτή τη φορά

Ψιμόπουλος τώρα για το Ηράκλειο είναι εύστοχος και 1-2

Μυφτάρι για τα Χανιά και 2-2

Τσαμαντιώτης αποκρούει ο Ζαχαράκης

Συνεχίζει το... θρίλερ. Ολοκληρώθηκαν τα πέντε πέναλτι. Συνεχίζεται η διαδικασία.

Γκολόση για τα Χανιά, 3-2

Ο Ανδρουλάκης έχει σειρά για το Ηράκλειο, ευστοχεί για το 3-3

Σειρά έχει ο Ταγιάρι για τη Μικτή των Χανίων, σημειώνει το 4-3

Μαρκατάτος για το Ηράκλειο, αποκρούει ο Ζαχαράκης και χαρίζει το πρωτάθλημα στα Χανιά!

ΕΠΣ ΧΑΝΙΩΝ (Γιώργος Ριτζάκης): Ζαχαράκης, Φανδριδάκης, Νικολιουδάκης, Πατελάκης, Ταγιάρι, Μυφτάρι, Αθανασάκης, Γκολόση, Κρεμασμενάκης, Σελάμης (70' Τριφύλλης), Μπερικάκης.

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γιάννης Χατζησεβαστός): Ψιμόπουλος, Μαρκατάτος, Κόκας, Ματαλιωτάκης, Γωνιωτάκης, Τσακόνι (73' Κουτεντάκης), Θεοδωράκης (61' Τσαμαντιώτης), Βασιλάκης, Αναστασιάδης (73' Ανδρουλάκης), Ζηδιανάκης, Λιανέρης (78' Σταυρουλάκης).