Αγκαλιά με τη σωτηρία ο ΠΟΑ, 1-0 το Κερατσίνι!

Ο Φώτης Καϊμακαμούδης πέτυχε το "χρυσό" γκολ για την ομάδα του Ατσαλένιου...

Με γκολ του Φώτη Καϊμακαμούδη στο 51ο λεπτό, ο ΠΟΑ κέρδισε με 1-0 το Κερατσίνι στο Ατσαλένιο και πανηγύρισε έτσι μια πολύτιμη και καθοριστική νίκη για την παραμονή στην Γ' Εθνική.

Μάλιστα ο σκόρερ όπως φαίνεται και στο στιγμιότυπο έπαιζε (από το τέλος του πρώτου μέρους) με επίδεσμο στο κεφάλι, καθώς τραυματίστηκε και χρειάστηκε περίπου ένα δεκάλεπτο για να επανέλθει.

Την ίδια ώρα η ισοπαλία 1-1 στο Προοδευτική-Ατρόμητος ευνόησε πάντως και τους φιλοξενούμενους που επίσης πανηγύρισαν στο φινάλε παρά την ήττα τους. Η Προοδευτική έχοντας ρεπό την επόμενη αγωνιστική και μόλις ένα ματς να παίξει, έχει ταβάνι στους 29 βαθμούς και έπεσε μαθηματικά.

Η μόνη ομάδα που μπορεί να απειλήσει τις ομάδες που βρίσκονται πάνω από τη ζώνη είναι ο Αμπελακιακός που έχει 25 βαθμούς και μπορεί να φτάσει ως τους 31 έχοντας να παίξει με ΟΦΙ (εντός) και Προοδευτική (εκτός έδρας).

Άρα ο ΠΟΑ θέλει ακόμα έναν βαθμό για να σωθεί και μαθηματικά στα ματς που απομένουν με Νεάπολη (εκτός) και Ιωνικό (εντός).

Μαθηματικά σώθηκε το ΣΥΝΚΑ που έφτασε στους 32 βαθμούς με τη νίκη 1-0 επί του Γιούχτα, εκμηδενίζοντας ουσιαστικά τις ελπίδες της ομάδας των Αρχανών για να διεκδικήσει την 2η θέση.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας είχε ρεπό όμως ήταν ευνοική για εκείνον η ισοπαλία στο Εθνικός-Ιωνικός, διατηρώντας το +3 στην κορυφή της βαθμολογίας και παραμένοντας ξεκάθαρο φαβορί για το πρωτάθλημα.