ΟΦΗ-Λάρισα 0-0 (τελικό)

Κρίσιμο ματς για την ομάδα του Ηρακλείου στο «Γεντί Κουλέ»

Ώρα… τελικού για τον ΟΦΗ που αντιμετωπίζει τη Λάρισα την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Κόντρα σε μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο, οι Κρητικοί θέλουν πάση θυσία τη νίκη, ώστε να πάρουν… οξυγόνο για τη συνέχεια.

Αλλαγές στην 11αδα από τον Χάιμε Βέρα, που εμπιστεύεται τον Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Σακόρ αγωνίζεται κανονικά στη μεσαία γραμμή δίπλα στο Νάστο.

Ο Φερέιρα στην κορυφή της επίθεσης, με τους Βαζ και Κοροβέση στις πτέρυγες.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

Ξεκίνησε το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους στο εναρκτήριο λάκτισμα.

5' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Κοροβέσης θα κάνει τη σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Φερέιρα στη μικρή περιοχή, η μπάλα θα φύγει άουτ.

8' Αδύναμο σουτ του Ποτουρίδη μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Κοροβέση, ο Κρίστινσον θα μπλοκάρει εύκολα.

12' Διαμαρτυρίες από πλευράς ΟΦΗ, για το μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Βαζ μέσα στην περιοχή από τον Γκοϊκοβιτς, "παίζεται" είπε ο διαιτητής Ευαγγέλου.

27' Καλή εκτέλεση φάουλ από το Νέιρα, η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

43' Πρώτη τελική για τη Λάρισα, ένα σουτ του Ντέλετιτς από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα θα φύγει πολύ ψηλά άουτ.

44' Σέντρα του Μπράουν από δεξιά, ο Νέιρα προσπαθεί για την κεφαλιά, δεύτερη προσπάθεια από τον Φερέιρα, ο Κρίστινσον θα μπλοκάρει σταθερά.

45+1' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα "σήκωσε" τη μπάλα για τον Φερέιρα μέσα στην περιοχή, προτίμησε την κεφαλιά αντί να πασάρει στον Φερέιρα που ήταν σε θέση βολής. Μπλόκαρε εύκολα ο Κρίστονσον την προσπάθεια του Βραζιλιάνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Χωρίς καλό ρυθμό το παιχνίδι, με τους Κρητικούς να προσπαθούν για τη διάσπαση της πολυπρόσωπης άμυνας των φιλοξενούμενων, όμως δε τα έχουν καταφέρει μέχρι τώρα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Πέρσον στη θέση του Γιαννούλη.

47' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα θα "βγάλει" μόνο τον Σακόρ στη μικρή περιοχή, όμως το πλασέ του Νορβηγού θα κοντράρει στο σώμα του Μπράλιτς.

50' Συρτό σουτ του Λεοζίνιο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει αρκετά μέτρα άουτ.

58' Κίτρινη κάρτα στον Ζίφκοβιτς για καθυστέρηση στην εκτέλεση του φάουλ.

61' Αλλαγή για τη Λάρισα, ο Σετσέροβιτς στη θέση του Γκοϊκοβιτς.

63' Ο Φερέιρα θα ανατραπεί μέσα στην περιοχή από τον Μπράλιτς, με τους παίκτες του ΟΦΗ να διαμαρτύρονται για πέναλτι. Όπως φαίνεται από το ριπλέι, υπάρχει σπρώξιμο στον παίκτη των Κρητικών.

64' Κίτρινη κάρτα στο Νέιρα.

71' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Γιακουμάκης στη θέση του Βαζ.

76' Δυνατό σουτ του Γιακουμάκη, η μπάλα θα κοντράει σε κάποιο αμυντικό και φεύγει κόρνερ.

77' Τελευταία αλλαγή για τον Χάιμε Βέρα, ο Ναμπί αντί του Νάστου στο ματς.

78' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο.

79' Αλλαγή και για την Λάρισα, ο Γιακιμόφσκι στη θέση του Λεοζίνιο. Κίτρινη κάρτα στον Βραζιλιάνο, που καθυστερεί να φύγει από το γήπεδο.

84' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.

88' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Από το φάουλ του Ναμπί, ο Μιχόγεβιτς θα πάρει την πρώτη κεφαλιά, ο Πέρσον από τη μικρή περιοχή θα κάνει το πλασέ, όμως ο Κρίστινσον θα αποκρούσει σωτήρια. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κοροβέσης θα σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή.

90' Καλή στιγμή για την Λάρισα, στο σουτ του Ντέλετιτς η μπάλα κοντράρει και φέυγει κόρνερ.

92' Αλλαγή για τη Λάρισα, ο Γρομητσάρης στη θέση του Ντέλετιτς.

94' Τέλος του αγώνα. 0-0 το αποτέλεσμα, η παραμονή στην Σούπερ Λίγκα απομακρύνεται για τον ΟΦΗ.

Με έντονες αποδοκιμασίες η αποχώρηση των ποδοσφαιριστών.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης (46' Πέρσον), Νάστος (77' Ναμπί), Σακόρ, Νέιρα, Κοροβέσης, Βαζ (71' Γιακουμάκης), Φερέιρα.

ΛΑΡΙΣΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, Γκοϊκοβιτς (61' Σετσέροβιτς), Μπέρτος, Ζίφκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Λεοζίνιο (79' Γιακιμόφσκι), Ντέλετιτς (92' Γρομητσάρης), Νούνιτς.