«Κατάρρευση» για τον ΟΦΗ, ήττα 5-1 από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη

Μετά το πρώτο 15λεπτο η ομάδα του Ηρακλείου «παραδόθηκε»

«Βαριά» ήττα με 5-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Ολυμπιακό στο γήπεδο «Καραϊσκάκη» για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Μετά το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, η ομάδα του Ηρακλείου… παραδόθηκε και «πλήρωσε» ακριβά τα παιδικά λάθη που έγιναν.

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια το αγωνιστικό πλάνο δεν της βγήκε. Η πίεση ψηλά, έδωσε χώρους για δράση στον αντίπαλο, που σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη βρήκε τρόπο να σκοράρει με ευκολία, ενώ θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (20' λ.τ. Τσιμίκας), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Καμαρά (20' λ.τ. Μπουχαλάκης), Γκιγιέρμε, Φορτούνης, Ποντένσε (74' Γκερέρο), Μασούρας, Χασάν.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Μπράουν, Παπάζογλου (65' λ.τ. Ποτουρίδης), Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ, Ναμπί, Βαζ (76' Οικονόμου), Φερέιρα, Νέιρα (53' Πέρσον).

Το "φιλμ" του αγώνα

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

1' Στον ΟΦΗ ανήκει η πρώτη τελική, με ωραίο σουτ του Ναμπί λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

2' Δεύτερη επιθετική προσπάθεια για τους Κρητικούς, σέντρα του Φερέιρα από αριστερά, ο Βαζ θα κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σα να μπλοκάρει σταθερά.

4' Από μία κίτρινη σε Νέιρα και Μιράντα για την μεταξύ τους αψιμαχία.

12' Κίτρινη στον Ποντένσε, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κοροβέση.

15' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 1-0: Μπράουν και Στρέζος μπερδεύτηκαν  μέσα στην περιοχή, η μπάλα απομακρύνθηκε αρχικά, όμως σε δεύτερο χρόνο από τη σέντρα του Ποντένσε, ο Μασούρας με κεφαλιά πετυχαίνει το 1-0.

20' Δύο μαζεμένες αναγκαστικές αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας στη θέση του Τοροσίδη και ο Μπουχαλάκης στο ματς αντί του Καμαρά.

25' Γύρισμα του Κούτρη από δεξιά, ο Μπράουν θα προλάβει τελευταία στιγμή πριν ο Γκιγιέρμε σουτάρει μέσα από την περιοχή.

29' Κίτρινη κάρτα στον Φερέιρα.

36' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 2-0: Λάθος πάσα του Νέιρα προς τον Μεγιάδο, η μπάλα θα χαθεί σε καίριο σημείο στο χώρο του κέντρο και ο Φορτούνης θα περασει στον κενό χώρο για τον Χασάν, που με πλασέ θα κάνει το 2-0.

40' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 3-0: Σέντρα του Ποντένσε από δεξιά, ο Φορτούνης αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή με κεφαλιά σημειώνει το 3-0.

42' Σουτ του Τσιμίκα μέσα από την περιοχή, ο Μπράουν βάζει τη κόντρα και η μπάλα φεύγει κόρνερ.

42' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να "πληρώνει" ακριβά τα λάθη του και να δέχεται τρία τέρματα. Καλό πρώτο τέταρτο από την ομάδα του Ηρακλείου, όμως στη συνέχεια οι παίκτες έδειξαν να χάνουν τα πατήματα τους και δεν ανταποκρίθηκαν στην πίεση των Πειραιωτών.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

46' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 4-0: Νέο λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, από τη σέντρα του Τσιμίκα, ο Χασάν από τη μικρή περιοχή κάνει με προβολή το 4-0.

48' Ο Φορτούνης γίνεται κάτοχος της μπάλας στη μικρή περιοχή, ο Στρέζος θα καταφέρει να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

53' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Πέρσον στη θέση του Νέιρα.

55' Οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι για μαρκάρισμα στον Χασάν.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 4-1: Ο Αντίλ Ναμπί βρήκε χώρο έξω από την αντίπαλη περιοχή και με φοβερό σουτ πετυχαίνει το 4-1.

60' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 5-1: Κάθετη πάσα του Γκιγιέρμε, ο Στρέζος κάνει "έξοδο" αλλά δεν καταφέρνει να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Χασάν σε κενή εστία κάνει το 5-1.

63' Ο Φορτούνης τετ-α-τετ με τον Στρέζο, που θα παραχωρήσει κόρνερ με την επέμβαση του.

64' Διαγώνιο σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

65' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ποτουρίδης στη θέση του Παπάζογλου, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

67' Σέντρα του Κούτρη από δεξιά, ο Χασάν με κεφαλιά θα στείλει τη μπάλα άουτ.

72' Σουτ του Ναμπί από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, όμως είναι αρκετά άστοχο.

74' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός, ο Γκερέρο στο ματς αντί του Ποντένσε.

76' Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν. Παράλληλα ο ΟΦΗ κλείνει τις αλλαγές του με τον Οικονόμου στη θέση του Βαζ.

83' Φαλτσαριστό σουτ από τον Γκερέρο, ο Στρέζος αποκρούει σε κόρνερ.

85' Τετ-α-τετ με τον Στρέζο ο Χασάν, το πλασέ του Αιγύπτιου θα φύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

88' Κίτρινη κάρτα στον Σακόρ για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μεριά.

Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Φωτιά, ήττα 5-1 για τον ΟΦΗ από τον Ολυμπιακό στο γήπεδο "Καραϊσκάκη".