Όταν ο ΟΦΗ τσέκαρε το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» κόντρα στον Ολυμπιακό

Την ερχόμενη Δευτέρα ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό και στο μυαλό έρχονται πάντα μνήμες από το παρελθόν. Ειδικά όταν αφορούν κάποιο παιχνίδι, που οδήγησε σε μια σπουδαία επιτυχία.

Ένα από αυτά, ήταν η αναμέτρηση της ομάδας του Ηρακλείου με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ τον Απρίλιο του 1986, όπου με το τελικό 3-3 οι Κρητικοί πήραν το πρώτο ευρωπαϊκό «εισιτήριο» στην ιστορία τους.

Ήταν η 26η Απριλίου εκείνης της χρονιάς, όταν ο βαθμός αυτός έδωσε τον ΟΦΗ την δεύτερη θέση πίσω από τον Παναθηναϊκό και τη συμμετοχή στο Κύπελλο UEFA της επόμενης σεζόν.

Η επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ αναφέρει σε μια ρετρό ιστορία: «Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Μητρόπουλου. Η ομάδα μας όμως ισοφάρισε στο 32’ με τον Γιάνγιανιν, ο οποίος σκόραρε και στο 58ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παπαχρήστου έκανε το 2-2 για τους "ερυθρόλευκους", ενώ στο 70’ ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ με γκολ του Ξανθόπουλου. Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε στο 88’ ο Περσίας με κεφαλιά, δίνοντας το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς των παικτών του ΟΦΗ μέσα στο ΟΑΚΑ».