Εργοτέλης-ΟΦΗ LIVE

Σε εξέλιξη βρίσκεται στο Παγκρήτιο Στάδιο το ηρακλειώτικο ντέρμπι του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον ΟΦΗ. Παγωνιά επικρατεί στο Παγκρήτιο Στάδιο, με τους φίλους του Εργοτέλη να είναι στη Θύρα 20 και αυτούς του ΟΦΗ να έχουν γεμίσει τη Θύρα 10. Τελευταίο σφύριγμα, 1-1 το αποτέλεσμα.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος έχει παρατάξει την ομάδα με δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα στην βασική 11αδα, τον Γιαννούλη και τον Μπράουν που αγωνίζονται στα άκρα της άμυνας, ενώ 11αδα χωρίς αλλαγές σε σχέση με το πρωτάθλημα έχει παρατάξει ο Νίκκι Παπαβασιλείου για το Εργοτέλη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις τα πρώτα 15 λεπτά στο Παγκρήτιο, με το 0-0 να παραμένει

Ελέγχει ο ΟΦΗ το παιχνίδι και είχε σπουδαία φάση στο 22' με το σουτ του Οικονόμου, να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Κατσιμήτρο.

28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Ο Νάστος επιχειρεί σουτ-φωτοβολίδα από τα 40 μέτρα και τη μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι του Κατσιμήτρου για το 0-1. Εντυπωσιακό γκολ για τον αρχηγό του ΟΦΗ.

Στο 44' ο Εργοτέλης αγγίζει την ισοφάριση αλλά ο Στρέζος κρατά με δύσκολη απόκρουση το 0-1 σε παρολίγον αυτογκόλ του Σάσι κι έτσι ολοκληρώνεται το α' ημίχρονο στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο με μία αλλαγή για τον ΟΦΗ και συγκεκριμένα τον Πλατέλλα να αντικαθιστά τον Σάσι ενώ στο 54' για τον Εργοτέλη ο Κουατένγκ παίρνει τη θέση του Καπνίδη.

Ο Εργοτέλης χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 59' με τον Έφορντ, με τους "κιτρινόμαυρους" να έχουν κερδίσει μέτρα στο β' ημίχρονο.

64' Δεύτερη αλλαγή και για τις δύο ομάδες. Για τον ΟΦΗ ο Πέρσον περνάει στη θέση του Βουό (ντεμπούτο και για τον Σουηδό), ενώ για τον Εργοτέλη ο Λαμπάκης αντικαθιστά τον Μπουτσάκη.

78' Κλείνει τις αλλαγές του ο Νίκος Παπαδόπουλος, με τον Κυριακίδη να περνάει στη θέση του Ντίνα.

66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ 1-1: Σέντρα του Γιακούμπου από αριστερά, ο Ιατρούδης θα κάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και σημειώνει το 1-1.

80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη να πετύχει δεύτερο τέρμα. Τραγικό λάθος από τον Μιχόγεβιτς, ο Κουατένγκ θα περάσει τον Στρέζο και πλασάρει από πλάγια θέση σε κενή εστία, όμως ο Ποτουρίδης έχει προλάβει να "κλείσει" τη γωνία και απομακρύνει σωτήρια.

93' Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Βρέσκα, 1-1 το αποτέλεσμα για Εργοτέλη και ΟΦΗ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (64' Λαμπάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Εφορντ, Καπνίδης (54' Κουατένγκ)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Νάστος, Οικονόμου, Σάσι (46' Πλατέλλας), Κοροβέσης, Ντίνας (78' Κυριακίδης), Βουό (64' Πέρσον).