Αποχαιρέτησε με καλή εμφάνιση το Κύπελλο Ελλάδας ο Ηρόδοτος

Ο Ηρόδοτος ηττήθηκε 1-2 από τον Πανιώνιο στο τελευταίο παιχνίδι του 8ου ομίλου για το Κύπελλο Ελλάδας, όμως «αποχαιρέτησε» τον θεσμό με καλή αγωνιστική παρουσία.

Στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού, η ομάδα του Αρμάντο Φουτσίνι προσπάθησε για το καλύτερο κόντρα σε ένα αντίπαλο από την Σούπερ Λίγκα.

Με τον Πανιώνιο να έχει ήδη προκριθεί, το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, γεγονός που βοήθησε να γίνει ένα καλό ματς, παρά το δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 37’ με τον Τσιλούλη, ενώ κάποιες καλές ευκαιρίες είχε και ο Ηρόδοτος.

Στην επανάληψη, ο Ντουρμισάι έκανε το 0-2 στο 77’ με πέναλτι που κέρδισε ο Τσιλούλης από τον Καργιωτάκη, ενώ ο Δαμιανάκης διαμόρφωσε το τελικό 1-2 με κεφαλιά στο 82ο λεπτό.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης (58’ Τσιλιγγίρης), Νικηφόρος, Μπαλάφας, Φουκαράκης, Μωραΐτης, Καργιωτάκης, Κοντογιάννης, Αυγενικού, Δαμιανάκης, Μασάδο (55’ Κονέ), Αμαραντίδης (57’ Προβυδάκης).

ΠΑΝΙΩΝΙΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Ντε Ταντέο, Μακρύλλος, Άλμπεργκ (64’ Παπαγεωργίου), Οικονομίδης, Σίντι Αλί, Ρέντζας (72’ Nτουρμισάι), Τσιλούλης (90'+ Σουσώνης), Μίκο, Κότσιτς, Σεράφ.