Λαμία-ΟΦΗ Live

Ματς… φωτιά για τον ΟΦΗ με τη Λαμία εκτός έδρας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα του Ηρακλείου από το 62' είναι μπροστά στο σκορ με τον Χουάν Νέιρα. Η Λαμία ισοφάρισε στο 80' με εύστοχο πέναλτι του Μπαράλες. Τελευταίο σφύριγμα, 1-1 το αποτέλεσμα.

Η νίκη είναι απαραίτητη για την ομάδα του Ηρακλείου, ώστε να κάνει… σεφτέ στα «τρίποντο» και να μπει σε τροχιά ανάκαμψης.

Αργυρόπουλος, Μεγιάδο, Νάστος, Νέιρα και Βουό είναι στις επιλογές του Νίκου Παπαδόπουλου και επιστρέφουν στην 11αδα.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε ο αγώνας στη Λαμία, με τους παίκτες του ΟΦΗ στη σέντρα.

12' Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη για μαρκάρισμα στον Καραγκούνη.

*Διακοπή τριών λεπτών για τον τραυματισμό του Καραγκούνη, που φάνηκε λίγο ζαλισμένος, όμως επέστρεψε κανονικά στον αγωνιστικό χώρο.

20' Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στον ΟΦΗ. Σέντρα του Πλατέλλα από δεξιά, ο Αραβίδης θα πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Σαράνοφ μπλοκάρει σταθερά.

27' Κίτρινη στον Καραγκούνη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Αραβίδη.

32' Ευκαιρία για τη Λαμία τώρα, με την εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, ο Μπαράλες παίρνει την κεφαλιά στη μικρή περιοχή, όμως ο Στρέζος μπλοκάρει σταθερά.

42' Κάθετο παιχνίδι από τον Μεγιάδο, ο Πλατέλλας με πολύ χώρο θα μπει στην περιοχή και σουτάρει με το αριστερό, όμως ο Σαράνοφ θα αποκρούσει σωτήρια.

45' Σέντρα του Πλατέλλα από αριστερά, ο Αραβίδης με υπεράνταση θα κάνει το γύρισμα στην κίνηση από το δεύτερο δοκάρι, όμως ο Σαράνοφ θα μπλοκάρει.

45+3' Από την πάσα του Πλατέλλα, ο Νέιρα έχει χώρο και χρόνο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε είναι άστοχο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ισορροπημένο το παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να έχει δώσει έμφαση στην αμυντική λειτουργία, ενώ είχε τις στιγμές για να σκοράρει. Η Λαμία από την πλευρά της προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη δυναμική του Μπαράλες στην περιοχή, χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.

46' Έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο.

55' Αλλαγή για τη Λαμία, ο Καραμάνος στη θέση του Καραγκούνη.

60' Πρώτη κίνηση από τον πάγκο και για τον Παπαδόπουλο, ο Ντίνας στο ματς αντί του Αραβίδη.

60' Δεύτερη αλλαγή για τη Λαμία, ο Βασιλαντωνόπουλος αντικαθιστά τον Σκόνδρα.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Σέντρα του Ντίνα από δεξιά, ο Νέιρα δε μπορεί να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, νέο γύρισμα του Πλατέλλας από αριστερά και ο Νέιρα ξανά ίσα-ίσα κάνει επαφή με τη μπάλα στη μικρή περιοχή και τη στέλνει στα δίχτυα για το 0-1.

66' Κίτρινη στον Μπλάζιτς για το φάουλ στον Μεγιάδο.

70' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Μαστούρ στη θέση του Μπερτόλιο.

71' Κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Ευαγγέλου στον Χουάν Νέιρα.

72' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Παπαστεριανός στη θέση του Νέιρα.

76' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Βουό.

77' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Θανάση Ντίνα, η μπάλα περνάει εκτός εστίας.

79' Ο Ευαγγέλου υποδεικνύει πέναλτι υπέρ της Λαμίας, στο μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Μαστούρ εντός περιοχής.

79' Κίτρινη κάρτα στον Ανέστη Νάστο για διαμαρτυρία.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ 1-1: Ο Μπαράλες είναι εύστοχος από τα 11 βήματα και ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους.

83' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Δεληγιαννίδης αντικαθιστά τον Αργυρόπουλο, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

89' Κόρνερ του Επστάιν από αριστερά, κεφαλιά του Μπαράλες στη μικρή περιοχή διώχνει ο Δεληγιαννίδης.

90+1' Σουτ του Επστάιν εκτός περιχοχής, η μπάλα θα περάσει άουτ.

90+2' Ο Βουό κάνει το γύρισμα στην μικρή περιοχή, απομακρύνουν οι αμυντικοί μπροστά από τον Σαράνοφ.

Τέλειωσε, το παιχνίδι 1-1 το αποτέλεσμα.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας (60' Βασιλαντωνόπουλος), Αντέτζο, Αναστασιάδης, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς, Μπερτόλιο (70' Μαστούρ), Καραγκούνης (55' Καραμάνος), Επστάιν, Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος (83' λ.τ. Δεληγιαννίδης), Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιάδο, Νέιρα (72' Παπαστεριανός), Αραβίδης (60' Ντίνας), Πλαττέλας, Βουό.