Ξάνθη-ΟΦΗ Live

Δεύτερη «μονομαχία» για τον ΟΦΗ με αντίπαλο την Ξάνθη, μέσα σε τέσσερις μέρες, αυτή τη φορά για το Κύπελλο Ελλάδας. Τέλειωσε το παιχνίδι, 0-0 το αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του 7ου ομίλου, δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του Ηρακλείου να δείξει ένα βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο, διεκδικώντας ένα αποτέλεσμα ουσίας και… ψυχολογίας.

Αλλαγές από το Νίκο Παπαδόπουλο στο αρχικό σχήμα, που ξεκουράζει κάποιους ποδοσφαιριστές, αφού το Σάββατο ακολουθεί το παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Μπολάκης, Κοροβέσης, Νάστος, Νέιρα, Ντίνας, Σάσι και Μιχόγεβιτς πήραν φανέλα βασικού, με τον τελευταίο μάλιστα να κάνει ντεμπούτο.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ξάνθη.

5' Σέντρα του Κίκε από αριστερά, κεφαλιά του Κάστρο θα καταλήξει εκτός εστίας.

11' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σάσι με πολύ χώρο θα μπει στην περιοχή, ο Ζίφκοβιτς θα αποκρούσει το γύρισμα του Τυνήσιου και στην επαναφορά το σουτ του Κοροβέση θα βρει στο χέρι του Αραβιδη.

15' Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, ο Σάσι θα "κόψει" τη μπάλα από αριστερά, όμως Αραβίδης και Ντίνας δε μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας.

16' "Φωνές" από τους Κρητικούς για χέρι του Πάμπλο Ντε Λούκας μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντίνα.

30' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ποτουρίδη.

38' Άγγιξε το γκολ ο ΟΦΗ. ο Ντίνας εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, οι αμυντικοί απέκρουσαν πάνω στη γραμμή, νέα προσπάθεια από Νέιρα και Αραβίδη από απόσταση... αναπνοής, ο Φλίσκας εκ νέου βάζει τη κόντρα πολύ κοντά στη γραμμή της εστίας.

Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο, 0-0 το αποτέλεσμα. Κυριάρχησε ο ΟΦΗ σ' αυτό το διάστημα του αγώνα, έχοντας τον έλεγχο το νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής. Δημιούργησε προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, ενώ στον αντίποδα δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση.

46' Πρώτο σφύριγμα για το δεύτερο 45λεπτο.

50' Ο Σάσι μαρκάρεται εντός περιοχής από τον Μπαξεβανίδη και οι παίκτες του ΟΦΗ "φωνάζουν" για πέναλτι.

54' Κίτρινη κάρτα στον Μιχόγεβιτς για τη "μονομαχία" με τον Κάστρο.

55' Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Ντουρίτσκοβιτς, ο Σωτηρίου απομακρύνει με τις "γροθιές".

56' Εκτέλεση κόρνερ του Ντουρίτσκοβιτς, κεφαλιά από τον Φλίσκα και οι αμυντικοί του ΟΦΗ διώχνουν πάνω στη γραμμή.

57' Κίτρινη κάρτα στον Σουλεϊμάν για τράβηγμα από τη φανέλα στον Ντίνα.

58' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Μελιόπουλου.

62' Ο Παπαστεριανός είναι η πρώτη κίνηση από τον πάγκο για το Νίκο Παπαδόπουλο, παίρνοντας τη θέση του Μεγιάδο.

65' Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Σαρπόνγκ αντί του Κίκε Μπουλά στο παιχνίδι.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Βουό ανικαθιστά τον Αραβίδη.

75' Κλείνει τις αλλαγές της η Ξάνθη, με τον Γέντρισεκ αντί του Σουλεϊμάν.

80' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μπαξεβανίδη.

81' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Θανάση Ντίνα, ο Ζϊφκοβιτς αποκρούει με τις "γροθιές".

82' Ο Κοροβέσης θα δει επίσης την κίτρινη κάρτα για το φάουλ στον Σαρπόνγκ.

83' Δυνατό σουτ από τον Ντουρίτσκοβιτς η μπάλα θα περάσει άουτ.

84' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Πλατέλλας στη θέση του Ντίνα.

92' Σουτ του Σαρπόνγκ έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Σωτηρίου.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Τζοβάρα, 0-0 το τελικό αποτέλεσμα.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Θινιάνης, Φλίσκας, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Μελιόπουλος (58' Κοβάσεβιτς), Ντε Λούκας, Ντουρίτσκοβιτς, Σουλεϊμάν (75' Γέντρισεκ), Κίκε (65' Σαρπόνγκ), Κάστρο.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Μπολάκης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιάδο (62' Παπαστεριανός), Νέιρα, Ντίνας (84' Πλατέλλας), Σάσι, Αραβίδης (70' Βουό).