Ήττα για την Εθνική Νέων από την Πολωνία

Την πρόκριση στην τελική φάση πήρε η Ιταλία από τον όμιλο της Ελλάδας

Με ήττα αποχαιρέτισε τις υποχρεώσεις της στην Elite Round η Εθνική μας ομάδα Νέων καθώς έχασε με 3-1 από την Πολωνία.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς την πρόκριση στην τελική φάση είχε εξασφαλίσει ήδη η Ιταλία από τον όμιλο της Εθνικής.

Η Ελλάδα προηγήθηκε μόλις στο 13ο λεπτό με το γκολ του Δουβίκα, όμως δύο λεπτά αργότερα η Πολωνία ισοφάρισε με τον Μπέργκιερ, ενώ το 1-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι αντίπαλη της Εθνικής ήταν καλύτεροι με αποτέλεσμα στο 73’ να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μοντέρ. Το τελικό 3-1 «έγραψε» στο 80’ ο Γκριμ.

Πολωνία: Μαζέτσκι, Μπεντναρτζικ, Πούχατζ, Ρέπκα, Μακόβσκι, Μόντερ, Κόπατζ, Γκριμ (89΄Κάνατς), Σκόρας (83΄Γκραμπόβσκι), Βαλουκίεβιτζ, Μπέργκιερ (71΄Στρότζικ).

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Λύρατζης, Παπάζογλου, Μπούσης, Μελιόπουλος, Τζοβάρας, Χατζηδίμπας (79΄Γιούσης), Δουβίκας (63΄Καμπέτσης), Βοϊλης, Ξενιτίδης, Γκαργκαλατζίδης (63΄Δημήτρουλας).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Ιταλία και Τσεχία ήρθαν ισόπαλες 1-1. Η Ιταλία που είχε ήδη προκριθεί με τις δύο νίκες επί της Ελλάδας και της Πολωνίας τερμάτισε με εφτά βαθμούς στην πρώτη θέση.