O Παναθηναϊκός έβαλε σε μπελάδες την Μπάγερν

Νίκησε στο ΟΑΚΑ 80-67, ανεβαίνοντας στο 7-17…

Δεν κυνηγάει κάτι περισσότερο από την αποφυγή της τελευταία θέσης, είναι ένα πληγωμένο θηρίο, είναι όμως ο Παναθηναϊκός και πρέπει να συνεχίσει να αναπνέει, να δουλεύει και να παλεύει. Αυτό έκανε το βράδυ της Τρίτης (22/3) στο ΟΑΚΑ, καθώς επικράτησε με 80-67 της Μπάγερν Μονάχου, για να ανέβει στο 7-17 και να ρίξει τους Βαυαρούς στο 12-11 που τους βάζει πλέον σε μπελάδες, αν και όλα παραμένουν στο δικό της χέρι όσον αφορά την οκτάδα και τα playoffs της EuroLeague.

Ο αγώνας

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός, έχτισε ένα προβάδισμα έξι πόντων (15-9) στο έβδομο λεπτό με τον Γουάιτ και τον Σαντ-Ρος να σκοράρουν κατά ριπάς. Ο Τρινκιέρι ήταν έξαλλος με την άμυνα της ομάδας του, ο Νέντοβιτς έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 18-11, το +10 στο τέλος της περιόδου ήταν "λαμπερό", όμως η Μπάγερν ροκάνισε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Ρούμπιτ και τον Χίλιαρντ (33-31 στο 16'), όμως οι γηπεδούχοι είχαν καλή αντίδραση όταν πιέστηκαν και με τους Κασελάκη - Σαντ-Ρος κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα πριν από το ημίχρονο.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και στο ξεκίνημα του β' μέρους, έχτισαν ξανά ένα καλό προβάδισμα (53-40 στο 25'), όμως οι Βαυαροί έμοιαζαν με σκληρά καρύδια που δεν έσπαγαν. Μείωσαν στο καλάθι (55-53) με ένα επί μέρους 2-12 μέσα σε τρία λεπτά, για να γίνει το παιχνίδι ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. 4:39 πριν από το φινάλε ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς τραυματίστηκε και αποχώρησε με το σκορ στο 67-64, πριν ο Νέντοβιτς βάλει το μεγάλο τρίποντο για το 74-64 που έκρινε τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67