Βαριά ήττα του Παναθηναϊκού στη Λιόν

Οι "πράσινοι" έχασαν 97-73 και έπεσαν στο 3-7…

Mε βαριά ήττα στη Λιόν από τη Βιλερμπάν στον εξ' αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική της EuroLeague, συνέχισε την πορεία του στην κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός.

Το τελικό 97-73 δεν αφήνει πολλά περιθώρια για την ανάλυση της εικόνας των πράσινων, που έπεσαν στο 3-7 και συνεχίζουν να πηγαίνουν χέρι-χέρι με την Άλμπα Βερολίνου που επίσης γνώρισε συντριβή στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, έβγαλε άμυνες, αλλά στο 5' έπεσε απότομα ο διακόπτης. Μόλις η Βιλερμπάν άρχισε να σκοράρει από την περιφέρεια, οι πράσινοι έχασαν την ψυχραιμία και τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να ανοίξει. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +3 (20-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου, την ώρα που οι πράσινοι είχαν 6/18 σουτ και εμφανές πρόβλημα στην εκτέλεση -πολλά σουτ ήταν υπό πίεση.

Η ψυχολογία των παικτών του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν στα ύψη μετά τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα και το... εύστοχο τρίποντο ξεκίνημα. Γεγονός που αποτυπώθηκε στα ποσοστά τους. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, η Βιλερμπάν είχε φτάσει τα 10/13 τρίποντα, κι ως εκ τούτου το +14 (44-30) με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια, κρινόταν απολύτως φυσιολογικό. Ειδικά όταν -από την άλλη- ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε 8/22 δίποντα και 3/14 τρίποντα, με παίκτες όπως ο Ιωάννης Παπαπέτρου (0/4 σουτ) και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (0/5 τρίποντα) να είναι πολύ άστοχοι. Αν μάλιστα δεν υπήρχε ο Γιώργος Παπαγιάννης να δώσει πόντους μετά από δικά του επιθετικά ριμπάουντ, τότε το γαλλικό προβάδισμα θα είχε ανοίξει πολύ περισσότερο.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε με τον ίδιο τρόπο, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι... στη ζώνη του λυκόφωτος. Με 12/16 τρίποντα πλέον, η διαφορά είχε φτάσει πάνω από τους είκοσι πόντους (59-37) στο 25ο λεπτό, με τον Γιώργο Βόβορα να κάνει διαρκώς αλλαγές για να βρει ένα λειτουργικό σχήμα, αλλά να βλέπει πως τίποτα δεν λειτουργούσε. Η διαφορά κυμάνθηκε σταθερά πάνω από το +20 για τη Βιλερμπάν μέχρι το τέλος (φλέρταρε με το +30), έως ότου οι γηπεδούχοι φτάσουν στην τελική επικράτηση με +24 (97-73) και κάνουν δεύτερη σερί νίκη. Όσο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ; Αν ήθελε μία φορά να ξεχάσει όσα (δεν) έγιναν σε Fonteta και Fernando Buesa Arena πριν από δύο εβδομάδες, θα θέλει... δέκα για το παιχνίδι του Astroballe.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 8 (2/6 τρίποντα), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2), Φαλ 4 (4 μπλοκ), Νουά 8 (2), Μπακό 5, Λάιτι 19 (6/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χάουαρντ 16 (4/4 τρίποντα), Γιαμπουσελέ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (1/6 σουτ), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 8 (3/3 σουτ), Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 10 (4/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 6 (1 τρίποντο, 7 ασίστ).