Nίκησε τη Λάρισα ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 69-60…

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νικηφόρα την νέα σεζόν, επικρατώντας της Λάρισα με 69-60 στο ΟΑΚΑ.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι (4-6, 4') και κόντραρε τον Παναθηναικό (8-8), ο οποίος με πόντους του Όγκαστ και του Παπαγιάννη ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-11). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο 12' (21-11), αλλά με ένα σερί 9-2 η Λάρισα πάλι βρέθηκε κοντά στους γηπεδούχους (23-20), οι οποίοι είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο για μόλις ένα πόντο (31-30).

Οι ¨πράσινοι¨υπό τις οδηγίες του Γιώργου Βόβορα ξέφυγαν στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (42-32), αλλά με οχτώ πόντους σερί η Λάρισα πάλι είχε απάντηση και στο 27' έφερε το ματς στα ίσα (47-47) Η Θεσσαλική ομάδα υπολείποταν μόλις εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Λάρισα που κοούτσαρε ο Λίνος Γαβριήλ, με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Όγκαστ 8 (4/6 δίποντα), Κασελάκης 10 (1), Φόστερ 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Σαντ Ρος (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 22 (9/12 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/6 σουτ), Δίπλαρος, Καλαϊτζάκης 2, Σάικς 7 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 8 (1/7 τρίποντα), Γκούντγουιν 16 (5/14 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουέμπ 4 (2/7 σουτ, 12 ριμπάουντ), Ρας 11 (3/5 τρίποντα), Σμιθ 16 (2), Κώττας, Καμπερίδης (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).