Αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός στη Γαλλία, έχασε δικό του παιχνίδι

Οι «πράσινοι» προηγούνταν και με +13 όμως ηττήθηκαν στο τέλος από την Βιλερμπάν…

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-63), ο Παναθηναϊκός είδε την Βιλερμπάν να επιστρέφει και να ολοκληρώνει την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα και τελικά να παίρνει τη νίκη με 79-78. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Γάλλων ο Τζεκίρι, ωραίος αλλά... μοιραίος ο Καλάθης με 13 πόντους, 8 ασίστ αλλά και 7 λάθη.

Η Βιλερμπάν έβαλε από νωρίς δύσκολα στον Παναθηναϊκό, με τον Τζέκιρι να μην αντιμετωπίζει δυσκολίες απέναντι στον Παπαγιάννη και να κερδίζει αρκετά ριμπάουντ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 22-22. Τόμας και Φριντέτ έδωσαν λύσεις, η αστοχία από τις βολές ομως σε συνδυασμό με τα 8 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων κρατούσαν χαμηλά τον Παναθηναϊκό. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους και με το σκορ στο 38-38, ο Καλάθης έβαλε ένα τρίποντο, πέτυχε δύο βολές, έδωσε την ασίστ στον Ράις για το τρίποντο του τελευταίου και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 40-46.

Με σερί 9-2 ξεκίνησε μετά την ανάπαυλα ο Παναθηναϊκός (42-55) και άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει τα πατήματά του. Μοναδικό αγκάθι τα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς ο Τζεκίρι είχε ήδη 7 επιθετικά (11 στο συνολο) και 15 πόντους σε 16 λεπτα. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη περιόρισαν όμως τη ζημιά κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 50-63. Με 5 μαζεμένους πόντους του Λάιτι, οι Γάλλοι μείωσαν στους 8 (55-63) και με τρίποντο του Τέιλορ στους 5 (58-63, 31’). Οι «πράσινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα, δίχως να μπορούν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας (60-67, 35') κυρίως λόγω των λαθών αλλά και της αστοχίας από τη γραμμή των βολών (12/25, 48%). Οι Γάλλοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο (68-71) και το παιχνίδι να έχει εξελιχθεί σε θρίλερ. Με 1 λεπτό για το τέλος ο Κάουντι έβαλε το τρίποντο από τη γωνία για το 78-78, ο Τέιλορ πήγε στην γραμμή στα 14.6'' κι έκανε το 79-78, στην τελευταία επίθεση όμως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει σκορ, ο Καλάθης αστόχησε και η Βιλερμπάν εξασφάλισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78

Πηγή: superbasket.gr