Πρεμιέρα με νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα

Νίκησε 87-82 τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ…

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Euroleague ο Παναθηναϊκός που επικρατησε του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ με 87-82. Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά στην αρχή του αγώνα, ο Γκιστ έκανε μεγάλη ζημιά στην παλιά του ομάδα, ωστόσο μετά την επανάληψη οι Καλάθης και Τόμας πάτησαν γκάζι και οδήγησαν το «τριφύλλι» στην πρώτη του νίκη.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να περιορίσουν την επιθετική λειτουργία των Σέρβων, όταν χρειάστηκαν λύσεις οι Τόμας (18π, 11ρ) και Παπαγιάννης (8π, 5ρ) δήλωσαν παρών και με το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου (29-18) πήραν το προβάδισμα, το οποίο και διαχειρίστηκαν άψογα μέχρι το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός προβλήματα στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ερυθρό Αστέρα να πατάει καλύτερα και να φτάνει στο 4-10 και αργότερα στο 8-17 (7') με τον Γκιστ να κάνει ζημιά. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να συνέρχονται και μείωσαν στους 3 για το 14-17 της πρώτης περιόδου, ενώ πέρασαν και μπροστά με (20-17, 12') έχοντας σφίξει την άμυνά τους. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ο Ότζο αποβλήθηκε σε μόλις 8:17 που βρέθηκε στο παρκέ και ο Μπράουν διαμόρφωσε το 37-35 του πρώτου μέρους από τη γραμμή των βολών.

Οι «πράσινοι» μπήκαν ιδανικά και με επιμέρους 18-9 ξέφυγαν με +11 (55-44), με τους Παπαγιάννη και Τόμας να δίνουν λύσεις. Ο Φριντέτ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στην Ευρωλίγκα και ανέβασε τη διαφορά στο +14 (63-49, 28'), με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως... καθαρίζει σιγά σιγά την υπόθεση νίκη κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 66-53. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς δεν το έβαλαν κάτω και ροκάνισαν τη διαφορά (74-67, 35') έχοντας βρει λύσεις από πολλούς παίκτες, όπως ο Μπαρον που μείωσε ακόμα περισσότερο (76-70). Με 31.9 για το τέλος ο Γκιστ μείωσε στους 4 (83-79), με το παιχνίδι να οδηγείται στη ρουλέτα των βολών. Εκεί οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι εξασφάλισαν τη νίκη με το τελικό 87-82.

Tα δεκάλεπτα: 14-17, 37-35, 66-53, 87-82

Πηγή: superbasket.gr