Εύκολα έκανε το 1-0 με το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός

Οι πράσινοι επικράτησαν 91-68 εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών…

Άνετη νίκη πήρε στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 91-68 της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη και να κάνουν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών. To Σάββατο (1/6) ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό πάντως να έχει το προβάδισμα (8-12). Στα τελευταια λεπτά της περιόδου όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με τους Καλάθη και Τόμας να δίνουν λύσεις έφτασαν στο +10 (15-25). Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Ρικ Πιτίνο, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 14-3 έφτασαν στο +21 μετά από 14 λεπτά αγώνα (18-39). Οι «πράσινοι» πατούσαν καλύτερα την ώρα που το Περιστέρι έδειχνε να μην έχει λύσεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 31-49.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με επιμέρους 18-10 για να πλησιάσουν στους 10 (49-59, 27'). Ο Μπεν Μπεντιλ δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, έχοντας φτάσει τους 17 πόντους και τα 10 ριμπάουντ, ωστόσο οι «πράσινοι» άντεξαν στην πίεση και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +19 (49-68). Η κυριαρχία των «πράσινων» συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 24 πόντους (52-76, 33'), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με το τελικό 91-68 και να κάνει το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Δεκάλεπτα: 15-25, 31-49, 49-68, 68-91

Πηγή: superbasket.gr