Κυριαρχία Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ

Ουσία και θέαμα για τους πράσινους στο τελικό 89-51 της 22ης αγωνστικής

O Παναθηναϊκός έκλεισε γρήγορα τη μικρή παρένθεση που άνοιξε με την ήττα στο Περιστέρι, καθώς στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League νίκησε με 89-51 τον ΠΑΟΚ και βελτίωσε το ρεκόρ σε 21-1. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε ό,τι ήθελε στο ΟΑΚΑ, καθώς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους ασπρόμαυρους, οι οποίοι υποχώρησαν στο 14-8, ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα έχασαν και τον Σταύρο Σχίζα με ενοχλήσεις στον ώμο.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας λύσεις από τον Τέπιιτς, ο οποίος είχε 3/3 τρίποντα, διατήρησαν την επαφή τους με το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η περιφερειακή άμυνα του Δικεφάλου, όμως, αντιμετώπισε προβλήματα, οι πράσινοι είχαν 4/5 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 και ο Λοτζέσκι με 5 διαδοχικούς πόντους έγραψε το 24-16, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η ένταση της άμυνας των πρασίνων αυξήθηκε στην δεύτερη περίοδο, ο Μήτογλου πήρε την σκυτάλη από τον Λοτζέσκι και οι γηπεδούχοι στο 14' βρέθηκαν στο +20 (36-16) έχοντας τρέξει σερί 20-0 (από το 9' ως εκείνο το σημείο). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μάλιστα συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε ως το +23 (44-21,18'), ενώ στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 46-28 έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Παπαγιάννη (12 πόντοι, 5/5 δίποντα, 2/2 βολές).

Η πράσινη κυριαρχία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει στην άμυνά του, έβρισε με ευκολία τους διαδρόμους προς το καλάθι του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 59-34 στο 25' κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +31 (71-40). Η πράσινη κυριαρχία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει στην άμυνά του, έβρισε με ευκολία τους διαδρόμους προς το καλάθι του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 59-34 στο 25' κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +31 (71-40). Ο μονόλος των γηπεδούχων δεν σταμάτησε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το "τριφύλλι" να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά κι εντέλει να επικρατεί με 89-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 12 (5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2 (2 κοψίματα), Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11 (6 ριμπάουντ), Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Τσόχλας, Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1).