Έκλεισε θέση στα play offs ο Παναθηναϊκός, παίζει με Ρεάλ

Νίκησε την Μπουντούτσνοστ με 87-67- Τριπλ νταμπλ ο Νικ Καλάθης

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα της Μπουντούτσνοστ με σκορ 87-67 με τον Νικ Καλάθη να γράφει ιστορία στην Euroleague, καθώς έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης (Βούισιτς x2) που καταφέρνει να σημειώσει triple double! Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 18 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός με αυτό το αποτέλεσμα κλείδωσε την 6η θέση της κανονικής περιόδου, που τον φέρνει αντίπαλο με την Ρεάλ Μαδρίτης στα playoffs της διοργάνωσης.

Με 4-0 ξεκίνησαν οι ''πράσινοι'', έχασαν όμως δύο εύκολα λέι απ και δέχθηκαν σερί 7-0 από τους Μαυροβούνιους, με τον Μπιτάτζε να φτάνει ήδη τους 5 πόντους (4-7, 3'). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά (10-8), είδαν όμως τον Κλαρκ να ευστοχεί από την περιφέρεια για το 10-11 (4'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και έφτασαν στο +8 (23-15), δέχτηκαν όμως σερί 0-6 και η πρώτη περίοδος τους βρήκε στο +2 (23-21).

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν συνεχώς τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού και πέρασαν μπροστά μετά από 4 λεπτά στην δεύτερη περίοδο, με τον Κόουλ να πετυχαίνει το λέι απ και τον Βουγιούκα να απαντά για το 32-32 στην αμέσως επόμενη φάση (15'). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ανέβασαν την πίεσή τους και με τους Γκιστ και Τόμας να αναλαμβάνουν δράση και να φτάνουν τους 21 πόντους στην δεύτερη περίοδο έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +13 (49-36).

Μετά από 4 λεπτά στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός κρατούσε με άνεση τη διψήφια διαφορά, με τον ρυθμό πάντως να έχει πέσει, κάτι που δεν επηρέασε τους ''πράσινους'' (58-41, 24'). Οι Μαυροβούνιοι έτρεξαν ένα 8-0 σερί και έφεραν τη διαφορά στο -9, με τον Ρικ Πιτίνο να καλεί τάιμ άουτ. Αμέσως μετά οι παίκτες του... συνήλθαν και με 4-0 σερί επανέφεραν τη διαφορά στο +13 (62-49, 28'), ενώ στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, ο Κόουλ με 5 δικούς του πόντους έφερε το παιχνίδι στους 10 (66-56).

Δεν άλλαξε η εικόνα ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τον Καλάθη να σημειώνει μάλιστα το triple double και να γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, με τους ''πράσινους'' να μην νιώθουν ούτε απειλή στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει τους 18 πόντους 2 λεπτά πριν τη λήξη (83-65). Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με σκορ 87-67 που του δίνει την 6η θέση της κανονικής περιόδου και τον φέρνει αντιμέτωπο με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ στα προημιτελικά της Euroleague.

Δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4 (0/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 12 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιστ 23 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 11 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 2.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 3 (1), Κόουλ 14 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σ. Σέχοβιτς, Κλαρκ 10 (2/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπάροβιτς 4, Γκόρντιτς 10 (2), Μπιτάτζε 16 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόποβιτς, Μπελ 3 (1/6 σουτ), Νίκολιτς 7 (1), Γουίλιαμς.

Τριπλ ντάμπλ ο Καλάθης

το πάνθεον της Euroleague ανήκει πλέον για τα καλά ο Νικ Καλάθης, καθώς στον αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Μπουντούτσνοστ πέτυχε το... ρεκόρ των ρεκόρ, σημειώνοντας triple double!

Ο ομογενής γκαρντ με περίπου έξι λεπτά να απομένουν για το φινάλε του αγώνα με τη Μπουντούτσνοστ, συμπλήρωσε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και14 ασίστ κι έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που καταφέρνει να πετύχει triple double, σηκώνοντας στο... πόδι το ΟΑΚΑ!

Πηγή: superbasket.gr