Νέα νίκη για τον Παναθηναϊκό, 78-88 τον Κολοσσό

Οι Ροδίτες κατάφεραν να βάλουν πολύ δύσκολα στους «πράσινους» για 27 λεπτά…

Την 16η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε ο Παναθηναϊκός, που πέρασε από την Ρόδο με 88-78 επί του Κολοσσού, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Basket League. Οι Ροδίτες κατάφεραν να βάλουν πολύ δύσκολα στους «πράσινους» για 27 λεπτά, έχοντας το παιχνίδι στα ίσα (61-61), όμως κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα επιμέρους 4-18, το οποίο και έβαλε… πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι (3-10), ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα και με ένα εντυπωσιακό 10-2 πέρασε μπροστά με 13-12. Το «τριφύλλι» αντέδρασε, πέρασε και πάλι μπροστά με 16-21, όμως οι Ροδίτες είχαν τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο και με ένα εκπληκτικό 13-3 (με τον Μπράουνινγκ να πετυχαίνει τρία τρίποντα), έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 29-24. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, διατηρώντας ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35). Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και με λύσεις από τον πάγκο (Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ), πέρασε μπροστά με 41-46, κλείνοντας το πρώτο μέρος μπροστά με 43-47.

Όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός κρατούσε γερά το παιχνίδια στα χέρια του, όντας μπροστά με 9 πόντους στο 27’ (49-58), όμως ο Κολοσσός δεν το έβαλε κάτω και στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 61-61, με ένα εντυπωσιακό 12-3, προτού ο Κιλπάτρικ και ο Λεκαβίτσιους γράψουν το 61-66 του 30’. Το (ακόμα ένα) come back της ομάδας της Ρόδου λειτούργησε σαν… συναγερμός στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα 0-8, ξεφεύγοντας με 61-74. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Μήτογλου στο 33’, έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στους 14 πόντους (65-79), με τον Παναθηναϊκό να βάζει, έστω και στο φινάλε, το… νερό στο αυλάκι, φτάνοντας τελικά στην νίκη με 88-78, που τον φέρνει στο 16-0.

Δεκαλεπτα: 29-24, 43-47, 61-66, 88-78

Πηγή: superbasket.gr