Κέρδισε την Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός και βελτίωσε το ρεκόρ του

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Τόμας και Λάσμε αλλά και τον Καλάθη σε τρομερή δημιουργικά μέρα, πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 76-70 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-3.

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι σχετικά... κρύες και να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 8-8, μετά από σχεδόν 8 λεπτά αγώνα. Τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές (6-4) δεν επέτρεψαν στους δύο αντιπάλους να βρουν σκορ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τους Λεκαβίτσιους και Παππά και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 13-8.

Στην συνέχεια οι ''πράσινοι'' με τον Τόμας να είναι σε καλή κατάσταση ανέβασαν την διαφορά στο +11 (23-12, 13'10''), ωστόσο εκεί ξεκίνησε το... πάρτι του Σεραφέν. Ο Γάλλος πόσταρε συνεχώς τους αντιπάλους του και δημιούργησε τρομερά προβλήματα. Κέρδισε 4 φάουλ και έφτασε πολύ γρήγορα τους 11 πόντους! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει με συνοπτικές διαδικασίες μέσα σε ελάχιστα λεπτά (27-23, 16'29''). Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε τις λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 34-25.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 5 με τον Κούριτς να ευστοχεί στο δεύτερο προσωπικό τρίποντο για το 42-37 (24'43''), ενώ λίγο αργότερα ο Ερτέλ μετά από λάθος του Παπαπέτρου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (42-42, 25'41''). Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τον Τόμας και τους Τόμας και Λάνγκφορντ να παίρνουν τον Παναθηναϊκό από το... χέρι και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +5 (55-50).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ''χτίσουν'' μια διαφορά 11 πόντων με τον Μήτογλου να δίνει πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα του και να σκοράρει 7 γρήγορους πόντους για το 65-54 (33'). Η Μπαρτσελόνα πλησίασε στους 7 με τους Οριόλα και Τόμιτς (68-61), ωστόσο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν τον έλεγχο και κρατούσαν την διαφορά (72-62, 37'39''). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη κόντρα στους ''Μπλαουγκράνα'' βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 34-25, 55-50, 76-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λάνγκφορντ 8 (4/5 δίποντα), Λάσμε 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Παπαπέτρου 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντο, 1/2 βολές), Παππάς 7 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 2 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη σε 32:08), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 15 (5/7 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ σε 15:18), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ σε 22:39), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλαβέρ 7 (5 ριμπάουντ), Τόμιτς 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Πηγή: superbasket.gr