Έχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε 78-77 από την Μονακό

Την Τετάρτη το Game 5 στο ΣΕΦ με στόχο την πρόκριση στο Final-4

Δυο κακές επιλογές στο φινάλε κόστισαν στον Ολυμπιακό την… πρόκριση στο Final 4. Τρομερή μάχη και 2-2 από την σκληροτράχηλη Μονακό (78-77) που θα υποδεχτεί την Τετάρτη στο ΣΕΦ!

Η Μονακό προσπάθησε να μπει με καλό ρυθμό στην αναμέτρηση, χάρη σε Τζέιμς και Μοτιεγιούνας, όμως ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις με Ντόρσεϊ και Παπανικολάου (6-7, 4'). Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε βρει ρυθμό, με τον Ντόρσεϊ να ανεβάζει τη διαφορά (6-12, 5'). Η απάντηση της Μονακό ήταν άμεση με Μπέικον και Χολ (13-15, 7'). Φαλ και Βεζένκοφ χτύπησαν κοντά στο καλάθι, δημιουργώντας ρήγματα στους γηπεδούχους (13-19, 8'). Η απάντηση της Μονακό ήρθε ξανά με επί μέρους 6-0 από τον Ουίλ Τόμας, που έφερε το παιχνίδι στα ίσα (19-19).

Ο Πάρις Λι έγινε παράγοντας του αγώνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού (27-23, 13'). Η απάντηση του Ολυμπιακού όμως ήταν άμεση, με τον Κώστα Σλούκα να δίνει το σύνθημα και τον Φαλ να ακολουθεί (29-32, 15'). Ο Μοτιεγιούνας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Σλούκας φώναξε ξανά παρών (32-38, 17'). Ο Έλληνας γκαρντ κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ την στιγμή που ο Τζέιμς προσπαθούσε να μειώσει (36-42, 19'). Το καλάθι του Χολ ήταν ο επίλογος του πρώτου ημιχρόνου για το 38-42.

Ο Μουσταφά Φαλ έγινε σημείο αναφοράς στην επίθεση του Ολυμπιακού, για μία ακόμα φορά, ανεβάζοντας τη διαφορά για την ομάδα του (38-47, 21'). Ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση και μείωσε σε απόσταση... βολής (47-49, 23'). O Βεζένκοφ έδωσε πνοή στην επίθεση της ομάδας του (47-52, 24'). Ο Μπέικον βγήκε μπροστά για την Μονακό, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τους Σλούκα-Ντόρσεϊ να δίνουν λύσεις έχτισε διαφορά και πάλι (51-57, 25'). Η Μονακό όμως αντέδρασε. Μπέικον, Χολ και Τόμας χτύπησαν κοντά στο καλάι, ο Τζέιμς φώναξε παρών και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (62-59, 28'). Ο Σλούκας μείωσε, αλλά Χολ και Τόμας έκλεισαν την περίοδο με την Μονακό στο +4 (65-61).

O Ουίλ Τόμας έγινε παράγοντας του παιχνιδιού και η Μονακό πήγε για πρώτη φορά στο +9 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (70-61, 32'). Ο Κώστας Παπανικολάου ανέλαβε δράση και ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο ματς (70-61, 34'). Το μομέντουμ ήταν στα χέρια των παικτών του Μπαρτζώκα που προσπέρασαν με Βεζένκοφ και Σλούκα (72-74, 35'). Ο Μπέικον έβαλε και πάλι την Μονακό μπροστά στο σκορ με δικές του προσπάθειες (76-74, 37'). Ο Κώστας Σλούκας όμως με ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού σε κρίσιμο σημείο (76-77, 38').

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Παπανικολάου να αστοχεί σε τρίποντο, 1'15'' για το τέλος και τον Μπέικον στην επόμενη φάση να βάζει τη Μονακό μπροστά στο σκορ (78-77, 55'' για το τέλος). Ο Χολ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Σλούκα και έκλεψε τη μπάλα, με 30'' για το φινάλε. Ο Ολυμπιακός είχε μια τελευταία ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι. Ο Σλούκας ανέλαβε την ευθύνη για την τελευταία φάση, όμως αστόχησε, με την Μονακό να παίρνει τη νίκη και να ισοφαρίζει σε 2-2 τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77.