Euroleague: Με εντυπωσιακό Παπανικολάου ο Ολυμπιακός νίκησε την ΤΣΣΚΑ

Άμυνα από ατσάλι οι ερυθρόλευκοι στο τελικό 72-59…

Ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έπαιξε φοβερή άμυνα και την έριξε στο καναβάτσο, επικρατώντας με 72-59. Φοβερό παιχνίδι σε άμυνα κι επίθεση από τον Παπανικολάου, εξαιρετικός και ο Μιλουτίνοφ.

Χωρίς τέσσερις παίκτες και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, οι Πειραιώτες υπέταξαν τους πρωταθλητές Ευρώπης με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει απίθανο παιχνίδι (19π, 7ρ, 3ασ, 5κλ, 3κοψ) κάνοντας κατάθεση ψυχής. Η ΤΣΣΚΑ ήταν μπλοκαρισμένη από τα πρώτα λεπτά, έκανε συνολικά 20 λάθη και σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά (44%διπ, 35%τριπ) και υποχώρησε στο 16-8 χάνοντας έδαδος στο κυνήγι της πρώτης τριάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πολλή ενέργεια στο παρκέ και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει μεγάλη ζημιά στους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 11-8, με τον Παπανικολάου να αναλαμβάνει δράση γράφοντας το 16-10. Οι Μοσχοβίτες έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, έκαναν εννιά λάθη, ωστόσο, με ένα 5-0 σερί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 20-15. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την πίεση στην άμυνά τους, ο Μπαρτζώκας πέρασε στο παρκέ τον 17χρονο Νικολαΐδη, ο οποίος κυνήγησε τον Τζέιμς, οι Ρώσοι όμως εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και πέρασαν μπροστά. Μπολομπόι και Κουφός έκαναν το 26-27 και ο Τζέιμς το 26-30. Η απάντηση ήρθε από τους Πολ και Ρούμπιτ, με τον τελευταίο να πετυχαίνει ένα όμορφο λέι απ γράφοντας το 33-34 του πρώτου μισού.

Το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό στις δύο πλευρές του παρκέ με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στις άμυνες και τον Ολυμπιακό να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα (41-36, 24’) και με έμμεσο τρίποντο του Πολ να φτάνει στο +9 (45-36, 25’). Στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν σε λάθος την ΤΣΣΚΑ κι έχτισαν διψήφια διαφορά, με τον Παπανικολάου να κάνει το 49-36 (26’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις φοβερές άμυνες, πήρε διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και τελικά κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 4 πόντους στην τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε στο 54-38.

Η αυτοπεποίθηση των «ερυθρόλευκων» τους έδωσε πολλή ενέργεια, με τον Μπόλντγουιν να πετυχαίνει γκολ-φάουλ με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 21 πόντους έξι λεπτά πριν το τέλος (63-42). Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν υπερβολικά στα τελευταία λεπτά και δέχτηκαν επιμέρους σκορ 11-2 με τον Τζέιμς να ρίχνει τη διαφορά στο -12 (65-53, 37’), ενώ με ένα τρίποντο του Κουρμπάνοφ η ΤΣΣΚΑ μπήκε και πάλι στο παιχνίδι (65-56). Ο Κόνιαρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο δίνοντας πολύτιμες ανάσες στον Ολυμπιακό (68-56), με τα τελευταία δευτερόλεπτα να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα και τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 72-59.

Δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59.