Euroleague: Δεν έφτανε ο Σπανούλης, έχασε ο Ολυμπιακός από τη Ζενίτ

Σπουδαία εμφάνιση από τον αρχηγό των ερυθρολεύκων στην Αγία Πετρούπουλη αλλά ήττα με 91-87…

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στην Αγία Πετρούπολη και παρά τη σπουδαία εμφάνιση των Σπανούλη (season high στο σκοράρισμα), Πρίντεζη και Παπανικολάου (είχαν συνολικά 71 πόντους) ηττήθηκε με σκορ 91-87 από τη Ζενίτ και υποχώρησε στο 8-13, με τους Ρώσους να ανεβαίνουν στο 7-14.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν για ακόμα μία φορά πολύ κακή άμυνα, πήραν πολύ λίγα πράγματα από τους ξένους με εξαίρεση τον Μιλουτίνοφ (9π, 5ρ), είχαν μόλις πέντε (!) σκόρερ, με τη Ζενίτ να χτυπάει κάθε τους αδυναμία και να φτάνει στην έβδομη νίκη της στη φετινή διοργάνωση με τον Βορόνοφ να σταματάει στους 21 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος στο παρκέ και με τους Βεζένκοφ και Σπανούλη σε ρόλο εκτελεστή έφτασε στο 11-12 μετά από σχεδόν 4 λεπτά αγώνα. Ο Παπανικολάου μπήκε στην εξίσωση ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 (16-23), με τον Αγιόν να κρατάει όρθια τη Ζενίτ έχοντας ήδη 11 πόντους. Ο Βορόνοφ πήρε τη σκυτάλη και μείωσε σε 24-25, με τον Πρίντεζη να διαμορφώνει το 24-27 της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού και με σερί 10-0 προσπέρασαν στο σκορ (34-27, 13’). Το δίδυμο Πρίντεζη-Σπανούλη πήρε διαδοχικές προσπάθειες, με τον πρώτο να ολοκληρώνει το coast to coast μετά από δικό του κλέψιμο γράφοντας το 38-37 (17’). Οι Πειραιώτες βρήκαν πόντους με τα επιθετικά τους ριμπάουντ (9), έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (43-43, 19’) με τρεις βολές του ηγέτη τους, οι Τρούσκιν και Βορόνοφ όμως διατήρησαν το προβαδισμα της ομάδας τους (45-43).

Η Ζενίτ κράτησε στο μηδέν τον Ολυμπιακό για περίπου τρία λεπτά, ο Σπανούλης όμως πέτυχε 5 σερί πόντους κάνοντας το 51-48, με τον Βορόνοφ να απαντά με το τρίτο του τρίποντο (54-48, 24’). Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και τους Πειραιώτες να μοιάζουν μπλοκαρισμένοι στις δύο άκρες του παρκέ. Ο Παπανικολάου όμως βγήκε μπροστά και με 10 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 64-58, με τον Ζούμπκοφ να γράφει το 66-58 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Για ακόμα μία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο παρκέ, η ενέργεια του Αλμπισί του δημιούργησε πολλά προβλήματα, με τον Πρίντεζη να τον κρατάει ουσιαστικά μόνος στο παιχνίδι έχοντας και τους οκτώ πόντους της ομάδας του (73-66, 34’). Τρεις βολές των Σπανούλη και Παπανικολάου έκαναν το 73-69, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την πίεση με τον «Kill Bill» να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (76-74, 37’). Ο Ρένφρο όμως πήρε το γκολ φάουλ από τον Κόνιαρη που πήγε στον πάγκο με 5 φάουλ, ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Χόλινς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το 82-74. Ο Σπανούλης με τέσσερις σερί πόντους μείωσε σε 85-78 στα 68’’ και ο Πρίντεζης σε 85-80 με 22’’ να απομένουν στο χρονόμετρο. Στα 13 δευτερόλεπτα ο Σπανούλης σκόραρε από την περιφέρεια για το 86-83 φτάνοντας τους 30 πόντους, με το παιχνίδι να πηγαίνει στη ρουλέτα των βολών και τη Ζενίτ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 90-87.

Δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87.

Πηγή: superbasket.gr