Πλήρωσε την άμυνα o Ολυμπιακός, ηττήθηκε από την Άλμπα

Στην επιστροφή του Μπαρτσώκα οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 86-93 στο ΟΑΚΑ…

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε για ακόμα μία φορά την πολύ κακή άμυνά του και γνώρισε την ήττα από την Άλμπα (86-93) και υποχώρησε στο 7-12. Στο 6-13 ανέβηκε το σύνολο του Ρενέσες.

Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν τη γερμανική ομάδα να βρει ρυθμό στην επίθεση και ακολουθούσαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έφτασαν κοντά στην ανατροπή, η βολή του Μιλουτίνοφ στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως δεν βρήκε το στόχο, όπως και το σουτ του Σπανούλη και μοιραία ήρθε η ήττα.

Πολύ καλό παιχνίδι από τους Πρίντεζη (15π, 9ρ, 6ασ), Μιλουτίνοφ (15π, 6ρ) και Σπανούλη (14π, 9ασ), με τον Ολυμπιακό να πληρώνει την αστοχία του από την περιφέρεια (5/18τρ) αλλά και την ευστοχία της Άλμπα που είχε 13/23 σουτ από την περιφέρεια (56.5%).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με τον Πρίντεζη να είναι ζεστός στα πρώτα λεπτά έφτασε στο 12-6 (5’). Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν διαδοχικά τρίποντα και πλησίασαν στον πόντο (20-19, 8’), με τον Μιλουτίνοφ να σκοράρει για το 22-19 της πρώτης περιόδου.

Η επίθεση των Γερμανών λειτουργούσε άψογα, η άμυνα του Ολυμπιακού είχε πάρα πολλά προβλήματα και η Αλμπα έκανε το προσπέρασμα (28-35, 14’), με τους Έρικσον και Γκιεντράρτις να σκοράρουν απο μακριά για το διψήφιο προβάδισμα 30-41. Κόνιαρης και Πολ απάντησαν για το 35-44, οι Νοκό και Τίμαν όμως δεν έδωσαν λύσεις για την Άλμπα (40-50, 19’) με τον Σπανούλη να πετυχαίνει το τέταρτο καλάθι του για το 42-50 του ημιχρόνου.

Οι Γερμανοί ήταν καυτοί από την περιφέρεια καθώς από τα 14 τρίποντα που είχαν επιχειρήσει, βρήκαν το στόχο τα εννιά (64.3%)!

Το σκηνικό άλλαξε ολοκληρωτικά στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» κλείδωσαν την άμυνά τους, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ έκαναν τη διαφορά, με τον Παπανικολάου να σκοράρει από την περιφέρεια για το 58-60 (25’).Το παιχνίδι απέκτησε φρενήρη ρυθμό στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε το μομέντουμ και μετά το 64-64 (27’), ο Σπανούλης μοίρασε δύο ασίστ στον Βεζένκοφ, με τον τελευταίο να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους γράφοντας το 71-68 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η απάντηση της Άλμπα ήταν ένα γρήγορο σερί 5-0 με τον Ερικσον να φτάνει τους 20 πόντους με 6/8 τρίποντα. Οι Γερμανοί δεν σταμάτησαν εκεί, εκμεταλλεύτηκαν κάθε κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού και ξέφυγαν εκ νέου με +9 (73-82, 33’). Η αστοχία έκανε την εμφάνισή της και οι Γερμανοί είχαν το πάνω χέρι (77-86, 36’), με τον Νοκό να πηγαίνει στον πάγκο με 5 φάουλ. Ο Κόνιαρης έφτασε τα 3/3 τρίποντα κάνοντας το 80-86. Οι μάχες έγιναν πολύ σκληρές στα τελευταία λεπτά, ο Πρίντεζης με 1/2 βολές μείωσε σε 83-86 στα 2:40 για το τέλος, ο Κόνιαρης όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στον πόντο, το σουτ του όμως δεν βρήκε στο στόχο. Μία πολύ καλή άμυνα του Πρίντεζη κι ένα πολύ καλό τελείωμα του διεθνούς φόργουορντ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (85-87, 39’) και όλα φάνηκε πως θα κριθούν στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα και ο Μιλουτίνοφ κέρδισε φάουλ στα 29’’ για το φινάλε, έβαλε τη μία και ο Πρίντεζης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, το σουτ του Σπανούλη όμως ήταν άστοχο και ο Γκιεντράιτις ευστόχησε σε δύο βολές μετά το αντιαθλητικό του Σπανούλη (86-89). Ο Σίκμα ήταν ψύχραιμος, έκανε το 86-91 και η Άλμπα εξασφάλισε τη νίκη με το τελικό 86-93.

Δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93.

Πηγή: superbasket.gr