Στην παράταση νίκησε o Ολυμπιακός την Μπασκόνια

Με τρίποντο του Παπανικολάου οι ερυθρόλευκοι πήραν σπουδαία νίκη με 91-87...

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από την... κόλαση, πήγε το παιχνίδι στην παράταση, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του εκπληκτικού Παπανικολάου και εκεί έδειξε την ανωτερώτητά του, φτάνονοντας στη νίκη με 91-87.

Οι Βάσκου είχαν τον έλεγχο σε όλο σχεδόν τον αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός στο τέλος έδειξε το γνωστό του πάθος, έπαιξε άμυνα υψηλού επιπέδου και με τον Παπανικολάου να σκοράρει με ταμπλό, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο εξτρά δεκάλεπτο. Εκεί ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε στη νίκη, δείχνοντας ότι... μπορεί και χωρίς τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος τέθηκε νοκ-άουτ. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Παπανικολάου, Πρίντεζη και ΛεΝτέι. Πλέον οι Πειραιώτες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην αναμέτρηση με την Ρεάλ στην Ισπανία την Πέμπτη (10/1).

Πηγή: superbasket.gr