Διπρόσωπος ο Ολυμπιακός έχασε στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις

Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο Κάουνας καθώς ήταν απίθανος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά... κακός στο δεύτερο, με την Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη απέναντι στους Πειραιώτες με 83-75.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στον Ολυμπιακό (40-48) ο οποίος είχε μηδέν λάθη και 10/16 τρίποντα, όμως το δεύτερο ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία, με την ομάδα του Σαρούνας ΓΙασικεβίτσιους να παίρνει τα ηνία, να αναγκάζει τους Πειραιώτες σε 15(!) λάθη και να παίρνει δίκαια τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με τον Πρίντεζη να κάνει… ό,τι θέλει, όμως η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις και μείωσε, ενώ πέρασε και μπροστά με 14-13 (5’). Οι Πειραιώτες δεν το έβαλαν κάτω, βρήκαν μεγάλα σουτ και ανέκτησαν το προβάδισμα και εκτόξευσαν τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-29.

Η διαφορά έφτασε στους 13 με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου (19-32 11’), όμως η Ζαλγκίρις στη συνέχεια αντέδρασε, βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι. Οι Λιθουανοί μείωσαν ακόμα και στους 2 πόντους λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ένα τρίποντο του Παπανικολάου και άλλο ένα του Στρέλνιεκς διαμόρφωσαν το 40-48 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η άμυνα της Ζαλγκίρις κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ για 5 αγωνιστικά λεπτά, με το σκορ να γίνεται 48-48, λίγο πριν «σπάσει το ρόδι» ο ΛεΝτέι (48-50 25’). Οι Πειραιώτες κρατούσαν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το προβάδισμα, όμως 2 λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να «τρέξει» ένα σερί 4-0, κλείνοντας την περίοδο στο 60-59.

Μέχρι το 33 ο Ολυμπιακός έμεινε και πάλι άποντος, με τον ΛεΝτέι να δίνει λύσεις για το 68-61. Η Ζαλγκίρις συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει πρόβλημα στην επίθεση. Η διαφορά πήγε σε διψήφια τιμή, με την Ζαλγκίρις να δείχνει πως έχει «καθαρίσει» το παιχνίδι. 4 σερί πόντοι του Γκος έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (80-73), όμως ένα καλάθι του Ουάιτ και ένα λάθος του Παπανικολάου «τελείωσαν» τον αγώνα. Τελικό σκορ 83-75 και ήττα για τους Πειραιώτες στο Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 40-48, 60-59, 83-75.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (4/8 δίποντα, 4/6βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο), Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (5/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2/7 τρίποντα), Γουάιτ 13 (4/4 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 19 (5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Καβαλιάουσκας 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Ουλάνοβας 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Σπανούλης 9 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Τίμα 9 (3/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (3/9 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Πηγή: superbasket.gr