O Ολυμπιακός νίκησε τη Ρεάλ με 88-83

Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στο 2ο ημίχρονο όμως πήραν τη νίκη για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας…

Μία μεγάλη αλλά και δύσκολη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης με 88-83. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τους 9, που δεν παρουσιάστηκαν το ίδιο καλοί στο δεύτερο, όμως κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, όντας εξαιρετικός στην επίθεση, εκμεταλλευόμενος όλα όσα του έδωσε η άμυνα της Ρεάλ. Παρόλα αυτά, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να μην ξεφύγει η διαφορά, με τους Πειραιώτες να έχουν όμως ένα καλό προβάδισμα (29-22). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να δείχνουν αδύναμοι να αντιδράσουν, κι έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (52-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν πολύ γρήγορα να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως τελικά το σκορ της τρίτης περιόδου έληξε... ισόπαλο (65-65). Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τη νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 52-41, 65-65, 88-83.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 23 (2), Τολιόπουλος, Σπανούλης 20 (5), Τίμα, Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς 15 (2), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (1).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 9 (2), Φερνάντεζ 12 (3), Καμπάτσο 14 (1), Ρέγιες 2, Γιούστα, Κάρολ 16 (4), Ταβάρες 7, Ντεκ 7 (1), Πρέπελιτς 3 (1), Τόμπκινς 8, Τέιλορ 5 (1).

Πηγή :basketblog.gr