Ήττα τoυ Ολυμπιακού στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ

Επικράτησε στις λεπτομέρειες η Ρωσική ομάδα των ερυθρολεύκων με 69-65…

To ταξίδι στη Μόσχα, αυτή τη φορά δεν είχε το αποτέλεσμα της πρεμιέρας. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν υποψιασμένη, ανώτερη της Χίμκι, ίσως και λίγο πιο τυχερή στο φινάλε για να επικρατήσει του Ολυμπιακού (69-65) για το δικό της 5-0 στη EuroLeague 2018/19 και το 3-2 των ερυθρόλευκων που την επόμενη Παρασκευή θα παίξουν στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε τους παίκτες του να ελέγχουν το ματς στο πρώτο μέρος και να προηγούνται στο φινάλε του, ο Δημήτρης Ιτούδης έλεγε στο ημίχρονο πως "βρισκόμαστε πίσω γιατί χάνουμε εύκολα σουτ και λέι-απ και όχι εξαιτίας της άμυνας του αντιπάλου" και στο τέλος δικαιώθηκε. Η εξαιρετική τρίτη περίοδος των Ρώσων (21-9) και τα επτά λάθη που έκαναν σε αυτή οι Πειραιώτες, έβαλαν τον Ολυμπιακό σε μια δύκολη κατάσταση, στην οποία λίγες ομάδες θα "επιβίωναν", σε αυτό το γήπεδο.

Ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με στήριγμα τον Γουίλιαμς-Γκος κράτησε την ομάδα του όρθια μέχρι το φινάλε, όμως ένα δικό του έρμπολ και μια πολύ άστοχη προσπάθεια του Αμερικανού, έδωσαν το ματς στους γηπεδούχους. Κορυφαίος του αγώνα ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, καθοριστικός ο Γουίλ Κλάιμπερν, άποντος σε 9:37 ο Νάντο Ντε Κολό.

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ και με τον Σπανούλη στον πάγκο για πρώτη φορά μετά τις 22 Μαρτίου 2017 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ είχε στον δικό της πάγκο και τον Ντε Κολό και τον Ροντρίγκεθ! Το 4-10 στο πέμπτο λεπτό ήταν αποτέλεσμα καλής αμυντικής λειτουργίας και υπομονετικής κυκλοφορίας στην επίθεση, μέχρι να πάρει timeout ο Ιτούδης και να απαντήσει η ομάδα του με ένα μικρό 5-0 που ισορρόπησε το ματς πριν το δύσκολο δίποντο -με ταμπλό- του Κλάιμπερν στο φινάλε της περιόδου.

Με τον Σπανούλη να κάνει φοβερή δουλειά στο τρανζίσιον και να μοιράζει τη μία ασίστ μετά την άλλη, οι Πειραιώτες πήγαν στο +7 (15-22) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με την άμυνά τους να κάνει εκπληκτική δουλειά, αν και οι γηπεδούχοι είχαν μερικά άστοχα λέι-απ που τους δημιούργησαν νευρικότητα. Ένα τρίποντο του Πρίντεζη για το 18-27 στο 15' οδήγησε σε νέο timeout της ΤΣΣΚΑ, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να γυρίζει πεισμωμένος και να βάζει δύο τρίποντα για το 27-30 στο 17'. Ο Μπλατ έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων, ο Μιλουτίνοβ έβαλε βολές μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ και το 31-35 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα των 15/44 σουτ των δύο ομάδων που είχαν μαζί μόλις επτά λάθη!

Το τρίτο φάουλ του Παπανικολάου και δύο εύκολα λάθη που μπορούσαν να αποφευχθούν, έδωσαν ρυθμό στην ΤΣΣΚΑ και μαζί το momentum του αγώνα στις αρχές της τρίτης περιόδου. Δύο ακόμη τρίποντα του Ροντρίγκεθ (έφτασε τα έξι και ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του) γύρισαν τούμπα το ματς, το 43-39 προβλημάτισε τον Μπλατ που κάλεσε timeout, διότι οι παίκτες του είχαν κάνει πέντε λάθη σε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά, ο Πίτερς έβαλε τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 48-41 στο 26', ο Κουλάγκιν μαρκαρισμένο σουτ από την αριστερή για το 50-41 στο 27' και η MEGASPORT Arena είχε αρχίσει να... γέρνει επικίνδυνα.

Ένα δίποντο του Χίγκινς (54-47 στο 32') κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά με μια μικρή διαφορά, ο Σπανούλης με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα κράτησε τους Πειραιώτες "ζωντανούς" στο 33', δευτερόλεπτα μετά ο Αντρέι Βοροντσέβιτς έκανε το ίδιο για το 57-50 και στην επόμενη φάση ο Γουίλιαμς-Γκος τους μιμήθηκε για το 57-53. Ο Ολυμπιακός έμενε κοντά, ο Αμερικανός τον βοηθούσε να ελπίζει στη νίκη, ο Σπανούλης πέτυχε και νέο μακρινό σουτ με το χαρακτηριστικό του side-step για το 61-58 και όλα έδειχναν θρίλερ στο φινάλε!

Το τρίτο τρίποντο του "Kill-Bill" έφερε το 61-61 στο 37', το 63-63 ήταν ξανά δικό του αποτέλεσμα από δίποντο με τη βοήθεια του ταμπλό, όμως τρία χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στην ίδια φάση έδωσαν στην ΤΣΣΚΑ την ευκαιρία να γράψει με βολή του Κλάιμπερν το 64-63 στα 59.5". Ακολούθησαν έρμπολ του Σπανούλη στα 37.3", το πέμπτο φάουλ του Παπανικολάου που αποβλήθηκε, βολές του Κλάιμπερν για το 66-63, πολύ άστοχο δίποντο του Γουίλιαμς-Γκος απέναντι στον Χάινς, κακό τρίποντο του Τουπάν και τελικά βολές του Χίγκινς που έκριναν οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (1/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βορόντσεβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17 (7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Χίγκινς 11 (3/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάντερ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν, Σπανούλης 16 (2/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8 (5 ριμπάουντ)

Πηγή: sport-fm.gr