Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, 88-80 την Μακάμπι

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε σχετικά εύκολα με 88-80 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ για την τέταρτη αγωνιστική της φετινής Euroleague. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ τα βρήκε σκούρα για ένα δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια πήρε... μπρος και καθάρισε το παιχνίδι κόντρα στους Ισραηλινούς, παρά την προσπάθειά τους στο τέλος να... επιστρέψουν στο ματς.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν κάπως... μαγκωμένα την αναμέτρηση απέναντι στη Μακάμπι, η οποία βρήκε αρκετά εύκολα καλάθια και κατάφερε να πάρει από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα στο ματς (18-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και πολύ γρήγορα πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αυξάνοντάς το όσο περνούσε η ώρα. Έτσι, κατάφερε να πάει στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους (45-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί κυρίως στην επίθεση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έπαιξαν καλή άμυνα. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός αύξησε κι άλλο τη διαφορά του, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενος με έντεκα πόντους (68-57). Στην τελευταία περίοδο η «ομάδα του λαού» προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, όμως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ διαχειρίστηκαν το ματς και έφτασαν στη νίκη με 88-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 14, Τουπάν 15 (4), Σπανούλης 16 (3), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοφ 2, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ 7, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Ρέι, Ο' Μπράιαντ 12 (1), Καλοϊάρο 6 (2), Ρολ 12 (2), Κέιν 22 (3), Αβντίγια, Τάιους 2, Λέβι, ΝτιΜπαρτολομέο 12 (1), Κόεν, Μπλακ 10, Ζούσμαν 4.

Πηγή: Basketblog.gr