Φιλική νίκη του Ολυμπιακού, χτύπησε ο Τουπάν

Παρότι δεν ξεκίνησε καλά, ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε στην παράταση με 91-89 (82-82 κ.α.)  της Ούνικς χάρη σε καλάθι του Βεζένκοφ στο φινάλε στο τουρνουά που διεξάγεται στην Τουρκία.

Να σημειωθεί ότι ο Αξέλ Τουπάν δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στο ισχίο.

Όπως και κόντρα στην Εφές οι «ερυθρόλευκοι» τα πρώτα 25 λεπτά δεν είχαν καλή απόδοση και βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με κορυφαίους τους Πρίντεζη, Γκος, Μάντζαρη και ΛεΝτέι έφτασαν στην ανατροπή, η οποία ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους (37-52) στο 24'. Με όπλο την άμυνα και τους Μάντζαρη και Γκος να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα, οι Πειραιώτες ανέτρεψαν τα δεδομένα και με επιμέρους 12-2 σερί μείωσαν σε 49-54 στο 28’. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πλέον μπει για τα καλά στο παιχνίδι και ισοφάρισαν σε 72-72 στο 39’. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Ουίλιαμς Γκος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δικό του σουτ έστειλε το ματς στην παράταση (82-82).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, Πρίντεζης και Βεζένκοφ πήραν πάνω τους το παιχνίδι, το οποίο ήταν στην κόψη του ξυραφιού με το σκορ να είναι 89-89 30’’ πριν το φινάλε. Στα  21’’ ο Στρέλνιεκς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως ο Σάσα Βεζένκοβ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με καλάθι χάρισε τη νίκη στου Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 53-58, 82-82 (παρ.) 91-89

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς Γκος 22 (7/16δ., 2/3τρ., 3ρ., 3 ασ., 5 λ. Σε 41'), Τολιόπουλος, Τουπάν (0/3 σουτ σε 7'), Τίμα 4 (2/3δ., 0/6τρ., 7ρ., 3ασ.), Μιλουτίνοφ 1 (2ρ.), Στρέλνιεκς 6 (1/4τρ., 2λ.), Βεζένκοβ 7 (1/1τρ., 10ρ., 3ασ., 1λ.), Πρίντεζης 28 (8/12δ., 1/3τρ., 9/11β., 6ρ., 2ασ., 3λ. σε 33΄), Μάνταζρης 6 (1/1δ., 1/3τρ., 1ρ., 4ασ.), ΛεΝτέι 17 (5/6δ., 7/7β., 5ρ.).

Ούνικς (Πρίφτης): Σεργκέεφ, Ετζίμ 16 (3/4δ., 2/4τρ., 4/6β.), 6ρ., 3ασ., 3λ.), Λόκετ 2, Εντούρ 22 (9/12δ., 5ρ.), ΜακΚόλουμ 7 (2/5δ., 0/4τρ.), Πονγκρασόφ 5 (1/4δ., 0/3τρ., 4ρ., 3ασ.), Σμιθ 11 (3/9δ., 1/4τρ.), Κοσέεφ, Κολέσνικοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22 (7/9δ., 0/2τρ., 8/8β., 6ρ., 3ασ., 3λ.), Καϊμακόγλου (0/3δ., 2ρ.).