Ολυμπιακός

Νικητής ο Ολυμπιακός στο 3ο διεθνές τουρνουά της Κρήτης

Διατηρώντας την παράδοση, ο Ολυμπιακός κατέκτησε την 1η θέση στο 3rd International Basketball Tournament καθώς επικράτησε με 65-70 της Ούνικς Καζάν στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια, βρέθηκαν και στο +14, όμως η Ούνικς αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το ματς σε θέση βολής (63-65) στο 39’. Εκεί έδειξε την κλάση του ο Βασίλης Σπανούλης που μ’ ένα λέι απ και ένα τρίποντο «καθάρισε» για τον Ολυμπιακό.

Η Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-2 και 8-4, ωστόσο, σιγά-σιγά ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και ανέτρεψε τα δεδομένα παίρνοντας αυτός διαφορά 4 πόντων (14-18) στο 9’, ενώ το  δεκάλεπτο έληξε 16-18.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φουριόζοι στο 2ο δεκάλεπτο και με δύο τρίποντα του Σπανούλη και πέντε πόντους του Τίμα «έτρεξαν» ένα σερί 3-11 και προηγήθηκαν με 19-29 στο 14’. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός διατήρησε μία διαφορά της τάξεως των 8-9 πόντων, όμως στο φινάλε η Ούνικς με το τρίποντο του Σελεκέτο μείωσε σε 32-38.

Μ’ ένα γρήγορο 5-0, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ξέφυγε με 32-43 στο 21’:30’’ και συνέχισε να έχει τον έλεγχο χάρη στην πολύ καλή της άμυνα. Η υπέρ της διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό σ’ όλο το 3ο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με τον Ολυμπιακό στο +14 (43-57).

Στην 4η περίοδο η Ούνικς έδειξε σημάδια ανάκαμψης σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά με δύο μακρινά τρίποντα των Σμιθ και Πονκρασόφ μείωσε σε 51-57 και στη συνέχεια σε 61-63 με το καλάθι του Εντούρ στο 36’. Τη λύση για τον Ολυμπιακό την έδωσε ο αρχηγός του. Μ’ ένα λέι απ και ένα τρίποντο έστειλε την ομάδα του στο +5 (63-68) 1’:11’’ για το φινάλε και με δύο βολές ο Λεντέι έκανε το 63-70 συμπληρώνοντας ένα 7-0 σερί. Έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός για την Ούνικς.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-38 (ημίχ.), 43-57, 65-70.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), Μόργκαν 8, Έτζαμ 9, Λόκετ 8, Εντόρ 12, Πονκρασόφ 5 (1), Κλιμένκο, Σμιθ  8 (2), Κολέσνικοφ 9 (1), Χένρι 3(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γκος 9, Τουπάν 3, Σπανούλης 17 (4), Τίμα 11 (2), Μιλουτίνοβ 7, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοβ , Πρίντεζης6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10 (1).