Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός, 73-98 τα Τρίκαλα

Ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τα Τρίκαλα των πολλών προβλημάτων και των 7 μόλις παικτών με 98-73 και στρέφει την προσοχή στη "μάχη" με την ΑΕΚ (17/2) για την πρώτη κούπα της σεζόν.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή της αναμέτρησης ήταν σε θέση οδηγού, αλλά η εμφάνισή του στο μεγαλύτερο μέρος του α' ημιχρόνου δεν πρέπει να άφησε ικναοποιημένο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος στα τάιμ άουτ έδειξε την δυσαρέσκειά του για την άμυνα της ομάδας του. Οι "ερυθρόλευκοι" στου δρόμου τα μισά είχαν ανανεώσει 15 επιθέσεις, καθώς κυριαρχούσαν στο... ζωγραφιστό, αλλά η άμυνά τους και η προσήλωσή τους δεν ήταν στο επίπεδο που μας έχουν συνηθίσει.

Το γεγονός αυτό δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους γηπεδούχους, οι οποίοι με σερί 6-0 στα τελευταία δύο λεπτά της α' περιόδου μείωσαν σε 19-23 (10'). Οι επτά μάχιμοι της ομάδας του Φώτη Τακιανού παρέμειναν κοντά στο σκορ ως και το 16΄(31-34), με τους αντιπάλους τους να μην μπορούν λύσεις και πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων (είχαν 2/15 τρίποντα στο α' ημίχρονο. Σε αυτό το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε "στροφές" στην άμυνά του βρήκε την ευκαιρία να τρέξει σερί 0-14 πριν ο Φιλντς γράψει το 33-48 που ήταν το σκορ του α' ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την τρίτη περίοδο, όπως τελείωσαν την δεύτερη, καθώς έδειξαν προσοχή στην πίσω πλευρά του γηπέδου Οι "ερυθρόλευκοι" μάλιστα χτύπησαν μέσα την γραμμή των 6.75 μέτρων και σταμάτησαν να ψάχνουν λύσεις πίσω από αυτή.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησε σε διψήφια απόσταση τα Τρίκαλα, έφτασε ως το +24 (41-65, 25') και στη συμπλήρωση των 30΄ήταν μπροστά με 57-74. Οι γηπεδούχοι στο 33' μείωσαν στους 14 πόντους, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ άουτ για να επαναφέρει την συγκέντρωση στους παίκτες του, καθώς φαινόταν πως παρά τη μαχητικότητά τους , τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Οι "ερυθρόλευκοι" χρειάστηκαν λίγο χρόνο εκ νέου την προσήλωσή τους, αλλά έφτασαν άνετα στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 33-48, 57-74

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 7, Σλαφτσάκης 7 (1), Σκουλούδης 3, Τάταρης 6 (2), Φιλντς 17 (10 ριμπάουντ), Τέιμς 21 (1), Τζόουνς  12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ): Σπανούλης 3 (5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 20 (9/10 δίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντμ 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 τάπα), Πρίντεζης 15 (9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛίν 8, Παπαπέτρου 16 (1),. Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον 11 (1).

Πηγή:Sport24.gr