Αήττητος στην έδρα του ο ΟΦΗ, νίκη και για ΑΟΚ Χανιά

Η ομάδα του Ηρακλείου νίκησε τον Πανιώνιο με 78-71...

Το αήττητο στην έδρα του κράτησε ο ΟΦΗ που για την 4η αγωνιστική της Β΄Εθνικής του μπάσκετ νίκησε 78-71 τον Πανιώνιο σε ένα παιχνίδι με αυξημένο ενδιαφέρον αφού οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση. Η παρουσία ωστόσο Μποχωρίδη και Τσερκιτζόγλου σε κρίσιμα σημεία, έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν ο ΟΦΗ και τις λύσεις που τον οδήγησαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη προσπάθησαν να επιβάλλουν αρχικά το ρυθμό τους, παίρνοντας προβάδισμα στο 10λεπτο με 22-16 όμως ο Πανιώνιος στηριζόμενος επιθετικά σε Οικονομόπουλο, Λυκογιάννη, Γκαβανόπουλο και Δερμιτζάκη κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει το παιχνίδι αλλά και να πάει προηγούμενος με έναν πόντο στα αποδυτήρια (39-40). Και στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν λύσεις στο παιχνίδι του ΟΦΗ και να φτάσουν στο 54-59 του 30λεπτου. Στα κρίσιμα λεπτά της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Ηρακλείου γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στο νικηφόρο 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-16,39-40,54-59,78-71

ΟΦΗ (Βασίλης Ράλλης): Μποχωρίδης 20 (4), Κριθινάκης 3 (1), Λιανός 11, Τσερκιτζόγλου 16 (2), Μαλλιαράκης, Πετράκης 4, Αγαπιάδης 12 (2), Πρωτογεράκης 8,Καψάλης 2,Καμπάκας, Μηλαθιανάκης, Πάλλης.

Θρίλερ στα Χανιά...

Την 3η νίκη του σε τέσσερα παιχνίδια σημείωσε και ο ΑΟΚ Χανιά που μετά από ένα ακόμη θρίλερ επικράτησε 82-75 στην παράταση του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στο κλειστό του Κλαδισού. Μπορεί μέχρι τα μέσα της αναμέτρησης με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι παίκτες του Ανδρέα Κασαπίδη να είχαν το προβάδισμα όμως στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν και τελικά με τη λήξη της κανονικής περιόδου να ισοφαρίσουν (70-70). Ο αγώνας είχε αυξημένο ενδιαφέρον στην παράταση όπου οι γηπεδούχοι με σωστές επιλογές έφτασαν σε μία ακόμη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 42-36, 57-59, 70-70 κ.α., 82-75

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 26 (1), Καβαλαράκης, Αλεξίου, Γοργόνης 12, Ζανιδάκης 2, Ψαράς 8 (1), Κιγμέτογλου 16 (2 ), Αδοντάκης, Σανδραμάνης 3, Παναρετάκης 3, Μανάκας 12.