Ο ΟΦΗ έσπασε το σερί στο Αιγάλεω μετά από 28 μήνες

Απίστευτη νίκη για τους παίκτες του Βασίλη Ράλλη

Για 28 μήνες ήταν αήττητο το Αιγάλεω στο "Στ. Βενέτης". Ο ΟΦΗ έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι και ανάγκασε το συγκρότημα του Σορώτου στην πρώτη του εντός έδρας ήττα μετά την σεζόν 2017-2018 και την Α' ΕΣΚΑ Ανδρών!

Με εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Βασίλη Ράλλη αλλά και εκμεταλλευόμενος την απουσία του Μάριου Δόξα κάτω από το καλάθι, ο ΟΦΗ βρήκε σκορ από κοντά κυριαρχώντας στους... αιθέρες και έτσι έφτασε σε αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα το οποίο πριν την έναρξη του αγώνα δύσκολα θα μπορούσε να προβλέψει.

“H αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή λένε. Πολλά μπράβο στα παιδιά μας και συγχαρητήρια στο αντίπαλο για την μέχρι τώρα πορεία του. Δυνατοί, σκληροί, μάγκες. Δίκαια βρίσκονται εδώ που είναι σήμερα.Τα περαστικά μας στον Μάριο, από όλη την ομάδα του ΟΦΗ”, έγραψε στην προσωπική του ιστοσελίδα ο τεχνικός του ΟΦΗ.

«Όλη την εβδομάδα ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι σε αυτό που θέλαμε να κάνουμε στο αμυντικό και στο επιθετικό πλάνο, γνωρίζαμε τα ατού και τις αδυναμίες του αντιπάλου. Κερδίσαμε σε μια έδρα που μέχρι τώρα ήταν αήττητη στην κατηγορία. Πραγματικά, φοβερή εμφάνιση.

Νομίζω στο επιθετικό κομμάτι διαβάσαμε τα πάντα σωστά και παίξαμε με μεγάλη ψυχή. Στο αμυντικό κομμάτι ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι, παρόλο που δέχτηκε 86 πόντους, οι περισσότεροι μπήκαν από σουτ που εμείς αποφασίσαμε να δώσαμε στον αντίπαλο. Έβαλαν αρκετά άλλα βάλαμε και εμείς πολλά, οπότε θεωρώ ότι το δύσκολο κομμάτι ήταν την στιγμή που γύρισε το ματς, που έφυγε στους έξι πόντους. Νομίζω ότι αυτά τα δύο τρίποντα που βάλαμε στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και ισοφάρισαμε, μας έδωσαν την ψυχολογία και την ενέργεια για να καθαρίσουμε το παιχνίδι εύκολα», τονίζει ο τεχνικός του ΟΦΗ.

Η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 10λεπτο 25-26 ενώ στο ημίχρονο έφτασε στο +13 (40-53), φέρνοντας σε εξαιρετικά δύσκολη θέση τους γηπεδούχους. Στην 3η περίοδο του Αιγάλεω κατάφερε να βρει λύσεις στην πολύ καλή παρουσία του ΟΦΗ και ισοφάρισε σε 70-70 όμως με ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία ο ΟΦΗ κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Πετράκη που σημείωσε 27 πόντους με 5 τρίποντα με τους Τσερκιτζόγλου, Μποχωρίδη και Μπουμπάρη να ακολουθούν…

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 40-53, 70-70, 86-96

Διαιτητές: Καρακάσης-Ντάνος-Κανελλόπουλος

Αιγάλεω (Σορώτος): Κυριακόπουλος 15 (3), Τσαμπής 11 (3), Αγγελόπουλος 11 (1), Καράβολας 20 (2), Κούρτης 15 (3), Οικονομόπουλος Κ., Μαρίνος, Νικολακάκος 2, Τσιαμπάς, Οικονομόπουλος Α. 2, Δόξας 10, Τσακίρης

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 11 (3), Κριθινάκης 3 (1), Λιανός 5 (1), Τσερκιτζόγλου 17 (4), Καραθωμάς, Καραδολάμης 9 (3), Αγαπιάδης 4, Τασιούδης, Πετράκης 27 (5), Μπουμπάρης 14, Πάλλης 6