Πλήρωσε το τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ που έχασε από το Αιγάλεω

Ήττα στα Δύο Αοράκια με 56-63...

Μία απρόσμενη ήττα υπέστη η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ στο πρώτο της φετινό παιχνίδι στα «Δύο Αοράκια», χάνοντας από το Αιγάλεω με 56-63 για την 2η αγωνιστική της Β΄Εθνικής του μπάσκετ. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη έχασε ουσιαστικά ένα δικό της παιχνίδι εξαιτίας της αγωνιστικής καθίζησης του τελευταίου δεκαλέπτου όπου δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με 17-25, με τον ΟΦΗ στη συνέχεια να βρίσκει λύσεις και να μειώνει σε 31-36 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και κατάφερναν να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 54-43. Ακολούθησε όμως μία παρατεταμένη απραξία των γηπεδούχων που έδωσε το δικαίωμα στο Αιγάλεω να κάνει την ανατροπή. Από τον ΟΦΗ μπήκαν μόλις δύο πόντοι, από βολές των Αγαπιάδη και Πάλλη ενώ από το Αιγάλεω 20 που διαμόρφωσαν το τελικό 56-63…

Ετσι, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά +11, ισοφάρισαν 54-54 στα 2.16 πριν το τέλος και πέρασαν και μπροστά 55-56 στο 1.46.Ακολούθησε ένα άστοχο λέι-άπ του Μποχωρίδη και τρίποντο του Πετράκη, για να απαντήσει με αιφνιδιασμό και κάρφωμα το Αιγάλεω (55-58) και να τελειωσει το ππαιχνίδι με 2/2 εύστοχες βολές στα 28.9 πριν το τέλος του αγώνα.

Ο ΟΦΗ δεν είχε καμία επιθετική λύση στο φινάλε και παρά τα δυο ταιμ-άουτ του Βασίλη Ράλλη, δεν κατάφερε να σκοράρει στις κρίσιμες φάσεις και να πάρει το παιχνίδι.

Απογοητευμένος ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ του ΟΦΗ, Βασίλης Ράλλης, ανέφερε ότι "ζητάμε συγγνώμη απο τον κόσμο, για την εμφάνιση μας. Παίξαμε σαν παλαίμαχοι, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν με πειράζει τόσο η ήττα γιατί έχουμε πολύ δρόμο, όσο η εμφάνιση".

ΟΦΗ (Β. Ράλλης): Μποχωρίδης 13,Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου 5, Καραδολάμης 12, Αγαπιάδης 8, Τασιούδης, Πάλλης 12, Πετράκης 6, Μπουμπάρης

Αιγάλεω (Δ. Λιόγας): Κυριακόπουλος 2, Τσάμπης 3, Αγγελόπουλος 2, Καραβολας 8, Κούρτης 13, Τσιαμπας 2, Νικολακάκος 8, Οικονομόπουλος Κ. 5, Δόξας 15