Έχασε στο σουτ ο ΟΦΗ στο Σχηματάρι από τον Ερμή

Πάλεψε στην έδρα του Ερμή Σχηματαρίου ο ΟΦΗ, όμως δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα γνωρίζοντας την ήττα με 68-66 από τους γηπεδούχους, οι οποίοι διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την κατάληψη της 4ης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα της Γ’ Εθνικής.

Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη, όμως αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Το παιχνίδι είχε αρκετές διακυμάνσεις καθώς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-28. Στην 3η περίοδο, ωστόσο, η ηρακλειώτικη ομάδα αντέδρασε μειώνοντας σε 52-51 στο 30’ και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το φινάλε με τον Ερμή να αποδεικνύεται πιο τυχερός.

Διαιτητές: Αθανασούλας-Τούσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-28 (ημίχ.), 52-51, 68-66.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Ζήμπρας, Πανταζής 23, Θωμάς 8 (2), Γκρινιάρης 16 (1), Κολοβός, Κώνστας, Φλώτσιος 7 (1), Κουτής, Αγγελέτος 5 (1), Τσιριμώκος 2, Γυφτονικολός, Σπηλιόπουλος 7 (1).

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας, Κριθινάκης 7 (1), Καραλής 12 (2), Τσερκιτσόγλου 19 (4), Χαρωνίτης, Καρλάφτης, Αγαπιάδης 9 (1), Βασιλειάδης 2, Χριστάκης, Σταράκης 11 (3), Καμπάκας, Πάλλης 6.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο ΑΟΚ Χανιά έχει ρεπό.