Το πάλεψε κόντρα στους πρωτοπόρους ο Ηροδοτος

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ηρόδοτος στην αναμέτρηση με το πρωτοπόρο Μαρούσι παρά την ήττα με 58-72 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστική της Γ' Εθνικής.

Οι «κυανόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντραραν στη μεγαλύτερη διάρκεια τους πρωτοπόρους και εάν ήταν πιο εύστοχοι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο και παρέμεινε ως το 25' με το σκορ να είναι 40-38 υπέρ του Ηροδότου. Για τα επόμενα επτά λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι έμειναν στο 0 και με σερί 0-15 το Μαρούσι ξέφυγε με 40-53  στο 31':30''.

Από εκεί και μετά διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη παρά την προσπάθεια του Ηροδότου να ξαναμπεί στο ματς.

Διαιτητές: Ντάνος, Χουγιάζος.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-30 (ημίχ.), 40-51, 58-72.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Δημητριάδης): Δρόσος 3 (1), Σμαραγδάκης 2, Μαϊστρέλης 6, Βερτούδος 2, Ζερβουδάκης, Καρλάφτης 2, Μίχος 13, Αλετράς, Σταθάκης 9, Μητρόπαπας 11, Πυργιώτης 2, Χαρωνίτης 8 (1).

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κ. Κεραμιδάς): Ξυδάς 11, Στασινός, Πολυχρονόπουλος, Ραλλάτος 11, Μπαλάφας 23 (2), Σκιαθίτης 3 (1), Γεωργίου 5, Κανέλλης 6 (1), Σουρλής 11 (1), Παπαδημητρίου 2.