Ήττα για το Ηράκλειο από τον Πρωτέα Βούλας (vid)

Έμεινε από δυνάμεις στο β’ ημίχρονο το Ηράκλειο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 72-85 από τον Πρωτέα Βούλας στο κλειστό στα Δύο Αοράκια, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Η κρητική ομάδα έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη έκανε πολλά λάθη, δεν είχε ενέργεια και μοιραία ηττήθηκε.

Με σκόρερ τους Μποχωρίδη και Πετράκη, το Ηράκλειο προηγήθηκε με 18-5 στο 6’:20’’, αλλά και με 29-16 με καλάθι του Λιανού στο 14’:26’’. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Αυγενικού, η αθηναϊκή ομάδα μείωσε σε 30-23, όμως δεν απείλησε ουσιαστικά, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη παρέμειναν αρκετά εύστοχοι. Το σκηνικό άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους σε άμυνα και επίθεση και έδωσαν τη δυνατότητα στον Πρωτέα να ξαναμπεί στο ματς, ενώ με τα καλάθια του Αγγελόπουλου πήρε και τα ηνία με 53-55 στο 28’:39’’. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, ενώ η υπέρ τους διαφορά έφτασε και το +15 (70-85) με καλάθι του Ματαλιωτάκη 1’:21’’ για το φινάλε.

Παρακολουθείστε τις καλύτερες στιγμές από την αναμέτρηση όπως τις μετέδωσε η εκπομπή extra sport:

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-34 (ημίχρ.), 55-57, 72-85.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Γουμενάκης, Μποχωρίδης 23 (2), Λάκκας, Πετράκης 13 (3), Λιανός 9, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής 2, Χάλαρης 13 (1), Παπαδάκης 9 (2).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Β. Βλάχος): Μπάλας 2, Αγγελόπουλος 29 (3), Μόρφης 3 (1), Αθηνιώτης 8 (1), Αυγενικός 10 (2), Βαρδαβάς 1, Γάργαλης 9, Ματαλιωτάκης 21, Καματερός 2.