Κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο το Ηράκλειο

Έχασε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα η κρητική ομάδα

Διπρόσωπο παρουσιάστηκε το Ηράκλειο στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Πρωτέα Βούλας γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 72-85 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Η κρητική ομάδα έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, ενώ βρέθηκε ακόμα και στο +13, όμως στο δεύτερο 20λεπτο κατέρρευσε. Έκανε πολλά λάθη απέναντι στην άμυνα του Πρωτέα, ο οποίος με οδηγούς τους Αγγελόπουλο και Ματαλιωτάκη έφτασε στην ανατροπή και τελικά μία εύκολη νίκη.

Με σκόρερ τους Μποχωρίδη και Πετράκη το Ηράκλειο βρέθηκε να προηγείται με 18-5 στο 6’:20’’ και διατήρησε αυτή τη διαφορά ως το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου όταν με οδηγό αρχικά τον Αγγελόπουλο και στη συνέχεια τον Αυγενικό ο Πρωτέας μείωσε σε 21-14 και σε 30-23. Η αθηναϊκή ομάδα δεν απείλησε ουσιαστικά καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι διατηρώντας σταθερά μία διαφορά ασφαλείας, ενώ το ημίχρονο έληξε 40-34.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους, περιόρισαν τους παίκτες του Ηρακλείου και σιγά-σιγά ροκάνισαν τη διαφορά, ενώ με σκόρερ τον Αγγελόπουλο πήραν και τα ηνία με 53-55 1’:21’’ για το 30λεπτο που έληξε 55-57.

Το ματς έμεινε ισορροπημένο ως το 59-60, όμως η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των «κυανόλευκων» και με σερί 0-9 βρέθηκαν στο +10  (59-69) στο 33’:30’’. Έκτοτε είχαν τον απόλυτο έλεγχο σκοράροντας όποτε και όπως ήθελαν. Μάλιστα η υπέρ τους διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (70-85) με καλάθι του Ματαλιωτάκη 1’:21’’ πριν το φινάλε.

*Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκαν οι Αλέξανδρος Αυγενικός και Κώστας Βαρδαβάς καθώς στο παρελθόν έχουν φορέσει τη φανέλα του Ηρακλείου.

*Στο ημίχρονο απονεμήθηκαν τα μετάλλια στην πρωταθλήτρια ομάδα των εφήβων του Ηρακλείου.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-34 (ημίχ.), 55-57, 72-85.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Γουμενάκης, Μποχωρίδης 23 (2), Λάκκας, Πετράκης 13 (3), Λιανός 9, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής 2, Χάλαρης 13 (1), Παπαδάκης 9 (2).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Β. Βλάχος): Μπάλας 2, Αγγελόπουλος 29 (3), Μόρφης 3 (1), Αθηνιώτης 8 (1), Αυγενικός 10 (2), Βαρδαβάς 1, Γάργαλης 9, Ματαλιωτάκης 21, Καματερός 2.