Πρώτη ήττα του Ηρακλείου στα Δύο Αοράκια

Την πρώτη του ήττα γνώρισε το Ηράκλειο στο κλειστό στα Δύο Αοράκια με 76-89 από την Κόρινθο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Το παιχνίδι χάθηκε ουσιαστικά στο α’ ημίχρονο, όπου η άμυνα της κρητικής ομάδας ήταν πολύ χαλαρή με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν 57 (!) πόντους. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη έκαναν υπερπροσπάθεια και μείωσαν ακόμα και στους 3 πόντους, όμως δεν είχαν τις δυνάμεις να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του με το σκορ να είναι 7-8 στο 3’. Με... βροχή από τρίποντα και εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ της, η Κόρινθος ήταν καταιγιστική και με ένα απίθανο τρίποντο του  Κεφαλά από τη μία μεριά του γηπέδου στην άλλη στην εκπνοή του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 20-33.

Η ευστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο κόβοντας τα φτερά των παικτών του Γιώργου Μακράκη όποτε πήγαιναν να μειώσουν τη διαφορά. Η διαφορά πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις και έφτασε τους 17 πόντους (40-57) με καλάθι του Σακελλαράκη 1’:14’’ για το φινάλε του ημιχρόνου που έμελλε να ολοκληρωθεί με αυτό το σκορ.

Με το καλάθι του Καρούζου η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (40-59) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όμως στη συνέχεια το Ηράκλειο βελτίωσε αισθητά την άμυνά του και μ’ ένα επιμέρους 9-2 σερί μείωσε σε 49-61 στο 24’, αλλά και σε 61-70 στη λήξη του 30λέπτου με τον Σταμπουλή.

Αφηνιασμένος μπήκε στην 4η περίοδο ο Παπαδάκης, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που συνοδεύτηκε από φάουλ και με ένα τρίποντο στη συνέχεια οδήγησε το Ηράκλειο στο -3  (67-70) 8’:41’’ πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το καθοριστικό σημείο η Κόρινθος απάντησε με ένα 5-0 σερί κάνοντας το 67-75 και παρότι το Ηράκλειο δεν τα παράτησε μειώνοντας ξανά σε 71-75 και σε 74-80, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις για να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-33, 40-57 (ημίχ.), 61-70, 76-89.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Σταμπουλής 14 (2), Μποχωρίδης 15, Λάκκας 6, Πετράκης 15 (3), Λιανός 5 (1), Πρωτογεράκης 1, Καλατζής 5 (1), Χάλαρης 6, Παπαδάκης 9 (2).

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Νικητόπουλος): Πρατής 3 (1), Κωνσταντίνου, Σακελλαράκης 12, Μακρής 17 (2), Κατσαμάκης 4, Κεφαλάς 20 (4), Καρούζος 12 (2), Δανιήλ, Αντωνόπουλος 2, Σκορδάς 12, Γιανναλέτσος 7.