Νίκη με ανατροπή για το Ηράκλειο στο Παγκράτι

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε στο  Παγκράτι το  Ηράκλειο επικρατώντας με 67-66 της τοπικής ομάδας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Η ηρακλειώτικη ομάδα ξεκίνησε καλά και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ και με επιμέρους 27-12 σερί το Παγκράτι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 42-30.

Στην επανάληψη η κρητική ομάδα βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της, μείωσε τη διαφορά και στην τελευταία περίοδο ανέτρεψε τα δεδομένα μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι. Το Παγκράτι με τρίποντο, πάντως, πήρε τα ηνία με 66-65 40'' πριν το φινάλε, ενώ ακολούθησε φάουλ στον  Μποχωρίδη στα 20''. Ο γκαρντ των «κυανόλευκων» ήταν εύστοχος δίνοντας τα ηνία στην ομάδα του με 66-67, σκορ που έμελε να είναι το τελικό καθώς στην τελευταία επίθεση οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη έπαιξαν καλή άμυνα και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 42-30 (ημίχ.),. 58-52, 66-67.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ: Γιαννίκος 6 (2), Καυκής 3 (1), Χριστόπουλος 4, Γεωργοπαπαδάκος 19 (4), Κούτρας 6 (2), Μητσιάλος 7, Σηφάκης, Μπένος 9, Γερόνικος 6, Λυτόπουλος.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Πετράκης, Σταμπουλής 12 (2), Μποχωρίδης 23 (5), Λιανός 13 (1), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Παπαδάκης, Χάλαρης 6, Λάκκας 11.