Νέα νίκη του Ηρακλείου με 75-64 επί του Πανελευσινιακού

Αήττητη διατήρησε την έδρα του το  Ηράκλειο καθώς επικράτησε με 75-64 τον Πανελευσινιακό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Η ηρακλειώτικη ομάδα έκανε αρκετά λάθη, αδυνατούσε να κρατήσει τις διαφορές που πήρε κατά διαστήματα στον αγώνα, όμως με καθοριστικό τον Λιανό στο φινάλε βρέθηκε στο +12 και έφτασε στην 3η νίκη του στο κλειστό στα Δύο Αοράκια.

Ο Παναλευσινιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-14 στο 5’. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη μείωσε τα λάθη της και με ένα σερί 10-0 πήρε τα ηνία με 18-14, την οποία δεν κράτησε για πολύ καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 20-20 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Με πέντε πόντους του Λιανού το σκορ έγινε 25-20 και το Ηράκλειο διατήρησε τα ηνία ως τη λήξη του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 35-31.

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε και τους 7 πόντους (40-33) στο 22’, όμως μέσα σε ένα λεπτό ο Πανελευσινιακός μείωσε σε 40-39 και το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους «κυανόλευκους» να προηγούνται ξανά με 57-51 στο 32’:33’’ και έκτοτε είχαν τον έλεγχο, ενώ με δύο καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ του Λιανού που συνοδεύτηκαν από καλάθι η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους (66-55) στο 37’, αλλά και στους 12 (73-61) με τρίποντο του αρχηγού του Ηρακλείου 1’:11’’ πριν το φινάλε.

Διαιτητές: Καρακάσης, Τσακαλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 35-31 (ημίχ.), 52-49, 75-64.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 7, Μποχωρίδης 13 (1), Πετράκης 4, Λιανός 26 (4), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής Χάλαρης 13 (1), Παπαδάκης 6 (2), Μαρνελάκης, Λάκκας 4.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 14, Νικολακόπουλος 2, Κελαϊδής 15 (1), Ηλιάδης 3 (1), Ρόκας, Χόρτζας, Ζούμπος, Τζιάλας 6, Στέφος 8, Δούκας 5, Κεφαλάς, Ματζιώρης 11.