Παρέμεινε αήττητο στα Δύο Αοράκια το Ηράκλειο

Διατήρησε το αήττητο στην έδρα του το Ηράκλειο καθώς επικράτησε με 77-76 του Γ.Σ. Μάνδρας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Η ηρακλειώτικη ομάδα είχε τα ηνία από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και παρότι στο φινάλε έκανε το παιχνίδι ντέρμπι κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη υποχρεώνοντας παράλληλα τους αντιπάλους της, οι οποίοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν με 10-2, 13-5 και 18-10. Από εκεί και μετά, όμως η Μάνδρα ανέβασε την πίεσή της και με σερί 1-9 ισοφάρισε σε 19-19 20’’ πριν το δεκάλεπτο, ενώ πήρε και τα ηνία για πρώτη φορά με 27-28 στο 14’:10’’. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο έκτοτε, όμως με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο φινάλε με σκόρερ τους Μποχωρίδη και Λιανό, το Ηράκλειο ξέφυγε με 38-31 18’’ πριν το ημίχρονο, το οποίο έληξε 38-33.

Με σκόρερ τους Μποχωρίδη και Λιανό οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 14 πόντους (51-37) στο 24’:16’’ και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού παρότι ο Γ.Σ. Μάνδρας μείωσε σε 56-48 με τρίποντο του Γεωργοπαπαδάκου στο 28’, αλλά και σε 60-54 στο 31’:30’’. Με ένα καλάθι του Λάκκα και ένα τρίποντο του Μποχωρίδη το Ηράκλειο ξέφυγε και πάλι με 65-54, όμως το φινάλε ήταν δραματικό.

Με ένα τρίποντο του Κούσουλα και δύο του Γεωργοπαπαδάκου ο Μανδραϊκός μείωσε σε 76-73 στα 11’’. Με ½ βολές ο Μποχωρίδης έκανε το 77-73 στα 10’’ και με νέο τρίποντο ο Ψυλέας μείωσε σε 77-76 3’’,1 πριν το φινάλε.  Στα 2’’,2 ο Μποχωρίδης οδηγήθηκε και πάλι στις βολές, όπου είχε 0/2 βολές και οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να «κλέψουν» το ματς, όμως το τρίποντο του Καραμπάτσου ήταν άστοχο.

Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της μητέρας του αθλητής του  Ηρακλείου, Μάριου Πρωτογεράκη που έφυγε από τη ζωή πριν μερικές ημέρες στα 49 της χρόνια…

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 38-33 (ημίχ.), 58-49, 77-76.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 4, Μποχωρίδης 22 (2), Λάκκας 10, Πετράκης 2, Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 11, Παπαδάκης 3, Μαραγκουδάκης.

Γ.Σ. ΜΑΝΔΡΑΣ (Θ. Μπεκές): Τζιβελέκας 11, Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Κούσουλας 5 (1), Καραμπάτσος 10 (2), Γκαϊντάσοβ 9, Ντότσι, Γεωργοπαπαδάκος 15 (4), Μουστόπουλος 5, Βαφίας 6, Παπαπέτρος, Ψυλέας 15 (1).