Ο Εργοτέλης ποτέ δεν… πεθαίνει

Μπορεί ο Εργοτέλης να έχει υποβιβαστεί στη Γ' Εθνική, ωστόσο, δεν έχει χάσει την ταυτότητά του ως ομάδα. Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς κόντρα στον Πανελευσινιακό παρουσίασε το μαχητικό του πρόσωπο και μάλιστα νίκησε με 80-71 έναν αντίπαλο που βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα με τους παίκτες τους να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια. Μάλιστα ξέφυγαν με 29-21 στο 12' και με 34-25 στο 14'. Έκτοτε διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα με το ημίχρονο να λήγει 42-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε λίγο πιο σκληρό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, πήραν μάλιστα και τα ηνία με 3 πόντους, όμως ο Εργοτέλης είχε τα ψυχικά αποθέματα και τις λύσεις για να επανακτήσει το προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη.

Όπως δήλωσε μετά το ματς ο πρόεδρος του Εργοτέλη, Βαγγέλης Γιαννουλάκης: «Είναι η νίκη των παιδιών, των προπονητών, του Εργοτέλη και την αφιερώνουμε στον Γιώργο Μακράκη».

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 42-36 (ημίχ.), 54-55, 80-71.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Πινακουλάκης-Κομψέλης): Καρακωνσταντάκης 21 (5), Σταράκης 18 (3), Βερτούδος 12, Χουχούμης 16 (2), Καραλής 18 (4), Καραταράκης, Ξενάκης, Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Τερζάκης, Αναστασάκης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τελουσίδης): Αβραμίδης 6 (1). Μιχαλούτσος 6 (1), Πέτρουλας 8 (2), Μουμπάρακ 18, Ρεκουνιώτης 5, Ματζιώρης 17 (1), Δούκας 9, Σιδέρης, Δρακωτό, Ντορμπάρης.